Tako da ne samo da je javnost prisustvovala međusobnim optužbama između policije i novinara za navodno „druženje“ sa kriminalcima, već su mogle čuti i prve najave potezanja za sudskim epilogom.
Da situacija nikako nije dobra i da je ozbiljno doveden u pitanje kredibilitet nekih od ključnih figura crnogorske policije upućuje okolnost da prema pisanju „Vijesti“, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva treba da bude podvrgnut poligrafskom ispitivanju šef NCB Interpol Podgorica Goran Đurović, kako bi se provjerilo da li govori istinu kada tvrdi da ne sarađuje sa jednom kriminalnom grupom.
Naime, Specijalno tužilaštvo već gotovo dva mjeseca ispituje navode iz anonimne prijave koja je dostavljena toj instituciji, a u koju su imale i „Vijesti“ imale uvid.
Prema toj prijavi, Đurović se teško optužuje da jednoj kriminalnoj grupi dostavlja informacije o kretanju druge kriminalne grupe i aktivnostima policije. On, navodno, obavještava tu kriminalnu grupu o kretanju tri porodice iz suprostavljene kriminalne grupe tako što im dostavlja podatke o prelascima državne granice, vremenu i mjestu prelaska, vozilima koja koriste.
U jednom od pisama, kako prenose „Vijesti“, piše da Đurović komunicira sa vođom kriminalnog klana posredstvom specijalnih zatvorenih telefonskih grupa i šifrovanih telefona putem razgovora i SMS poruka koje su kripto zaštićene. U anonimnoj prijavu u kojoj stoji da je nepotpisana iz razloga, kako se navodi, „lične bezbjednosti i bezbjednosti porodica“, stoji još optužba da je šef NCB Interpola novac koji je navodno stekao sarađujući sa mafijom uložio u poslove građevinarstva u Podgorici.
Na ove optužbe odmah je stigao odgovor iz pi-ar službe Uprave policije koja je saopštila da su svi navodi „potpuno netačni i zlonamjerni“. A sam Đurović odgovorio je na optužbe preko lista „Pobjeda“, rekavši da pojedini mediji iznose neistine kako bi skrenuli pažnju sa tekućih bezbjednosnih problema, i kako bi pokušajem kompromitacije NCB Interpola uticali na destabilizaciju Uprave policije, što može ići u prilog kriminalnim organizacijama za koje u policiji prikupljaju dokaze.
Istovremeno, i rad medija je stavljen na tapet, pa kako pišu „Dnevne novine“ istražitelji provjeravaju nekoliko novinara uticajnih crnogorskih medija zbog sumnje da su povezani sa pripadnicima kriminalnih struktura. Iako je, po saznanju DN, rad pojedinih novinara već neko vrijeme je pod lupom istražitelja, ovo pitanje dodatno je aktuelizovala objava Vukotića, koji, iako nedostupan nadležnima, u listu „Vijesti“ iznosi brojne ozbiljne optužbe na račun funkcionera policije. Ono što se namah da primijetiti jeste da je situacija u Crnoj Gori krajnje farsična.
Pri čemu se policija i nerežimski mediji („DAN“ i „Vijesti“) međusobno teško optužuju da su povezani sa kriminalcima, dok po pravilu, na drugoj strani, policija koristi režimske medije, najčešće državno glasilo „Pobjedu“ kako bi odgovorila u ovom javnom ratu. Tako je i pomoćnik direktora Uprave policije za sektor kriminalističke policije Milovan Pavićević kazao je u izjavi za „Pobjedu“ da će u konsultaciji sa advokatom podnijeti tužbu protiv dnevnika „DAN“.
Taj medij objavio je informaciju da Tužilaštvo ispituje da li se navodi Jovana Vukotića o „pomoćniku direktora uprave policije uzima 20.000 evra mjesečno od kriminalaca“, odnose na Pavićevića. Na pitanje da prokomentariše optužbe, Pavićević naglašava da se radi o netačnim, zlonamjernim i tendencioznim optužbama a sve u pokušaju, kako kaže, njegove lične, profesionalne i porodične diskreditacije.
„Policija istražuje povezanost pojednih crnogorskih medija sa pripadnicima kriminalnih struktura, koji objavljuju tekstove u interesu tih struktura bez prethodne provjere kod nadležnih državnih organa“, kazao je Pavićević za „Pobjedu“, i poručio da će sa prikupljenim saznanjima i dokaznim materijalom biti upoznato Tužilaštvo. Istovremeno „DAN“ saznaje da će tužilaštvo takođe provjeriti i kako je nabavljen službeni „mercedes E200“, registarskih tablica NK BV 938, koji koristi Milovan Pavićević.
„Postoje indicije da iza te donacije stoje neka bezbjednosno interesantna lica, koja su preko jedne firme to vozilo donirala Pavićeviću dok je bio šef nikšićke policije, a on je taj automobil nastavio da vozi i kada je postao pomoćnik direktora policije“, rečeno je za „DAN“ u Tužilaštvu. Nikšićanka Ratka Bečanović, majka Nemanje Bečanovića, koji je 5. aprila pronađen mrtav u podrumu porodične kuće, dala je izjavu višem državnom tužiocu povodom optužbi na račun Milovana Pavićevića da štiti inspektore koji su njenom sinu nudili da radi sa drogom.
Ona je u izjavi za „DAN“ predhodno potvrdila da će dati izjavu tužiocu i da će ukoliko se protiv „prljavih“ policajaca ne pokrene postupak, započeti štrajk glađu. Prema pisanju lista „DAN“, porodica Bečanović je i ranije predočila tužilaštvu svoja saznanja o umiješanosti Pavićevića i Žižića u nezakonite radnje.
„Imenom i prezimenom smo prozvali Milovana Pavićevića i Milorada Žižića da štite inspektore koji su Nemanji nudili da radi sa drogom“, kazala je tada Bečanovićeva.
I pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Vladan Delić iznio je optužbe na račun Pavićevića i Žižića, saopštavajući da su umiješani u određene kriminalne aktivnosti.
„Jedini moj grijeh je što sam opasan svjedok za kriminalne radnje koje rade Pavićević, Žižić i ostali službenici koji sa njima rade, a koje neću ovom prilikom imenovati. Oni sve rade kako bi mene predstavili kao kriminalca, jer se boje da bih jednog dana mogao biti vrlo nezgodan svjedok, a ne bi me začudilo da mi jednog dana nešto ubace u auto i uhapse me“, piše u dokumentu koji je Delić predao specijalnom tužiocu.
Pavićević i Žižić su demantovali navode Bečanovićeve i Delića.