Tradicionalne pres konferencije ruskog predsednika Vladimira Putina na određeni način obeležavaju kraj političke godine u svetu i daju pečat svim političkim događajima u protekloj godini, ocenjuje za Sputnjik Srećko Đukić, politički analitičar i bivši ambasador Srbije u Belorusiji.
Prema njegovom mišljenju, jedna od najznačajnijih izjava ruskog lidera bila je vezana za Kinu i ocenu da su odnosi Moskve i Pekinga više od strateškog partnerstva. Putin je time, smatra Đukić, potvrdio da nema niti jednog polja na kojem dve zemlje ne sarađuju, od vojnog kompleksa i naoružanja, energije, nafte, saradnje u svemiru, do kredita i platnog prometa u kome cirkulišu rublja i juan.
„Mislim da je to posledica činjenice da je Kina ostala krajnje lojalna Rusiji u trenucima kada je za Moskvu bilo prilično složeno da napravi manevar prilikom uvođenja sankcija od strane SAD i celog Zapada. Tu je Peking bio velika potpora, i Rusija to zna sa pravom merom da vrati. Mislim da je sada Kina ta kojoj će Rusija sve više trebati u novoj konstelaciji odnosa na međunarodnoj sceni, s obzirom na najavljenu politiku novog američkog predsednika“, kaže Đukić.
Kako kaže, sve analize ukazuju da će doći do zaoštravanja odnosa između SAD i Kine, a Putinovu izjavu ocenjuje kao poruku Americi, ali i Pekingu, u smislu da SAD ne mogu računati na Rusiju kao na polugu koja će pritiskati Kinu.
Bivši ambasador Srbije u Belorusiji međutim napominje i da se iz Putinove konferencije može zaključiti da postoje sasvim solidni kontakti između Kremlja i nove američke administracije koja čeka da se 20. januara useli u Belu kuću.
„Uveren sam ne treba očekivati dalje pogoršanje rusko-američkih odnosa, naprotiv, očekujem poboljšanje. Međutim, kojom će merom ići napredak tih odnosa ostaje da se vidi, s obzirom na to da je američka spoljna politika, pogotovu ona koja je na ruskoj matrici, jako inerciona i ima puno igrača koji je opredeljuju i koji treba da se saglase u pogledu nekih radikalnijih promena u američkoj spoljnoj politici prema Moskvi. U svakom slučaju mislim da će Tramp uspeti da kontroliše taj ruski tok politike, imajući u vidu da će on imati jako velikih problema sa Evropom, Kinom, u drugim delovima sveta, ali i u unutrašnjoj politici.
Đukić dodaje da su pres-konferenciju Vladimira Putina obeležile i dosta optimistične ocene unutrašnje ekonomske situacije.
„Jako je bitno da je ruska ekonomija ostala ne samo stabilna i očuvana pod sankcijama, već se i popravila, te Rusija sada praktično izlazi na ’zelenu granu‘. Ekonomski parametri su zadovoljavajući, devizne rezerve su u porastu, a sačuvani su fondovi koji su obezbeđivali sigurnost ruske privrede, pa mislim da ona može postati dobar tegljač za privredu ostalih zemalja koje sarađuju sa Rusijom i koje posluju na ruskom tržištu, što znači da bi i srpska privreda od toga mogla imati koristi“, smatra Đukić.
Kao vrlo značajnu Putinovu izjavu Đukić ocenjuje i ono što je ruski predsednik rekao vezano za predsedničke izbore u Ruskoj Federaciji 2018. godine.
„Putin je sa optimizmom govorio o unutrašnjoj i spoljnoj politici koja će opredeliti da li će se on kandidovati za novi predsednički rok. Mislim da je najavio i dosta dobrih stvari na spoljnopolitičkom planu i popravljanje međunarodnih odnosa, sve naravno pod uticajem promena koje su se desile u SAD i sagledavanja činjenice da američka politika ima velike unutrašnje probleme koje je godinama demantovala i skrivala, govoreći da je savršena demokratija i politika, dok se na proteklim izborima pokazalo da to zapravo nije tako“, kaže Đukić.
Kako kaže, važno je istaći i da je ruski predsednik još jednom dokazao sa kojom lakoćom odgovara na brojna pitanja iz domena unutrašnje i spoljne politike i sa kojom lakoćom prelazi sa izuzetno sitnih unutrašnjih tema na najdelikatnija međunarodna pitanja.
„Danas u svetu prosto ne možete naći nekog drugog političara koji sa takvom lakoćom vlada materijom i daje odgovore bez uvijanja“, zaključuje Đukić za Sputnjik.