„Kada sam pre godinu dana čuo da je kod nas u Jakutsku moguće gajiti povrće na temperaturama od 40-50 stepeni ispod nule na Celzijusovoj skali, bio sam vrlo skeptičan. Nakon sastanka sa japanskim inženjerima počeo sam da verujem da je to moguće, a pre nekoliko dana sam ubrao sa grane prvi paradajz“, napisao je gradonačelnik na svom profilu na Fejsbuku.
Izgradnja specijalne staklene bašte na bazi tehnologija japanske kompanije „Hokaido korporejšen“ počela je u julu ove godine u selu Sirdahu nadomak Jakutska, najvećeg ruskog grada koji se nalazi u permafrostu, zoni večitog snega i leda.
Gradonačelnik za Sputnjik kaže da se bašta nalazi na teritoriji jakutske zone ubrzanog razvoja „Kanglasi“.
„Ova teritorija je pre svega namenjena predstavnicima malog i srednjeg biznisa. Tokom zime povrće uglavnom dobijemo iz Kine, i ne bih rekao da je njegov kvalitet baš dobar. Dobijamo, naravno, i rusko povrće, iz Krasnodarskog kraja, ali mnogo je jeftinije da ga sami uzgajamo. Jakutski paradajz je potpuno ekološki bezbedan i za decu i za odrasle“, ističe on.
Površina staklene bašte je 1,6 hektara, ali do 2020. godine ona će biti duplo veća, a posle 2021. preduzeće će proizvoditi do 2.200 tona povrća godišnje.
To je 40 odsto povrća potrebnog Jakutsku. Firme koje posluju na teritoriji zone ubrzanog razvoja dobiće velike poreske olakšice ukoliko odluče da ulažu u razvoj jakutsko-japanskog poljoprivrednog projekta.
Japansko povrće se već gaji u Habarovskom kraju (Daleki istok). Staklena bašta je zvanično otvorena u aprilu 2016. godine na teritoriji zone ubrzanog razvoja „Habarovsk“.