Veličina teritorije koju će Amerikanci na sutrašnjoj ceremoniji vratiti Japanu iznosi 4.000 hektara. To je najveća teritorija koju će Japan dobiti nazad nakon vraćanja ostrva Okinave 1972. godine.
Prema podacima agencije Kjodo, u zamenu za vraćanje teritorije u tom regionu je izgrađeno šest heliodroma koje će, navodno, koristiti američki konvert–avioni „osprej“. Jedna od takvih letilica je nedavno pala kod obale Okinave, izazvavši zabrinutost lokalnog stanovništva.
Guverner Okinave Takesi Onaga, koji traži povlačenje „ospreja“ iz prefekture, nema nameru da učestvuje u ceremoniji predaje teritorije, saopštava agencija.
„Smanjenje zone vojnih vežbi u Okinavi ne potkopava obaveze i mogućnosti saradnje sa Vladom Japana i našim partnerima u japanskoj vojsci“, navodi agencija reči generala Lorensa Nikolsona, komandanta američke vojske u Okinavi.
Vojni komandant je rekao da će SAD u budućnosti Japancima vratiti još teritorije, poštujući želje stanovnika Okinave da prisustvo američke vojske bude smanjeno.
Bez obzira na vraćanje teritorije, na Okinavi će se kao i pre nalaziti 70 odsto svih vojnih objekata SAD u Japanu. Prema podacima administracije Okinave, na ostrvu se nalazi 26.000 američkih vojnika i 19.000 članova njihovih porodica i američkih građana.
Stanovnici ostrva smatraju da je povraćaj 4.000 hektara nedovoljan. Oni su više puta izražavali gnev zbog rada američkih baza, kao i zbog kriminala u kojem su učestvovali američki vojnici u prefekturi. Guverner Onaga, koji uživa podršku lokalnog stanovništva, insistira na maksimalnom smanjenju broja vojnika i vojne tehnike SAD u prefekturi.