„S ovim predlozima Turska i turski narod ulaze u novi period, koji podrazumeva jak Parlament i jaku izvršnu vlast. To će učvrstiti demokratiju i završiti epohu koalicije (koalicionih vlada). Sutra ćemo podneti naš predlog Parlamentu na razmatranje“, izjavio je Jildirim u petak, nastupajući na mitingu u gradu Zonguldaku na severu Turske.
Pre unošenja nacrta zakona u Parlament Turske očekuje se da će predstavnici vladajuće Partije pravde i razvoja i nacionalističke Partije nacionalnog pokreta istupiti sa zajedničkom izjavom i predstaviti paket od 20 predloga za izmenu Ustava.
Parlament će ustavne izmene predložiti na referendumu, ukoliko za to bude glasalo više od 330 poslanika. Referendum bi mogao da bude održan u martu ili aprilu 2017. godine.
Partija pravde i razvoja i Partija nacionalnog pokreta, koje imaju 355 mesta u Parlamentu, glasaće za referendum, dok se druge dve parlamentarne, opozicione partije — Narodno-republikanska partija i prokurdska Partija demokratije naroda — zalažu protiv uvođenja predsedničkog umesto parlamentarnog sistema u Turskoj.
Parlamentarni sistem u Turskoj postoji od 1923. godine, odnosno od osnivanja Turske Republike.
Opozicija optužuje predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana da želi da uspostavi diktaturu.