Lavrov će se u Beogradu sresti sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, premijerom Aleksandrom Vučićem i šefom diplomatije Ivicom Dačićem, navodi se u saopštenju.
„Tokom predstojećih pregovora biće napravljena duboka analiza ključnih pitanja bilateralnih i međunarodnih odnosa, data ocena realizacije ranije postignutih dogovora, a takođe, biće i pojedinačno razmotreni koraci za dalji razvoj saradnje“, navodi se u saopštenju.
Rusko ministarstvo navodi da važnu ulogu u produbljivanju odnosa igra „poverljivi politički dijalog na najvišem nivou“ i podseća da su se Putin i Nikolić sreli u martu ove godine, kada je Nikolić boravio u Moskvi povodom uručivanja nagrade Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda.
U saopštenju se podseća i da je Putin u maju primio Vučića, koji se u Moskvi nalazio privatno.
„U skladu sa postojećim pozivom, razrađuje se i poseta premijera Dmitrija Medvedeva Srbiji, za šta treba dodatno da budu usaglašeni rokovi“, navodi se u saopštenju.
„Učešće srpskih poslanika u radu Parlamentarne skupštine ODKB kao posmatrača, prijem generalnog sekretara ODKB Nikolaja Bordjuže na najvišem nivou u Beogradu u aprilu ove godine, održavanje rusko-srpsko-beloruskih vojnih vežbi ’Slovensko bratstvo‘, procenjujemo kao ubedljiv dokaz izbalansiranog kursa Srbije, svedočanstvo istinske neutralnosti u sadašnjim složenim uslovima na evropskom kontinentu“, navodi se u dokumentu.
Rusko ministarstvo je navelo da Beograd ne posmatra usmerenost na članstvo u EU kao prepreku za dalje jačanje veza sa Rusijom i za dalju koordinaciju prilaza sa Moskvom o aktuelnim svetskim i evropskim pitanjima.
U saopštenju se ukazuje i da se Srbija nije priključila antiruskim sankcijama EU i da zauzima „izbalansiranu poziciju“ o događajima u Ukrajini.
Podrška Rusije suverenitetu Srbije
Posebna pažnja u rusko-srpskom dijalogu se posvećuje održavanju mira i stabilnosti u balkanskom regionu, pre svega u okviru rešavanja kosovskog pitanja.
„Srbija i dalje može u punoj meri da računa na podršku Rusije u zaštiti njenog suvereniteta i teritorijalne celovitosti, kada je reč o Kosovu“, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo je navelo i da kontakti ministara spoljnih poslova imaju sistematski karakter, kao i da postoji stabilna parlamentarna saradnja.
U dokumentu se još kaže da je trgovinska razmena, prema podacima ruske carinske službe, u 2015. godini iznosila 1,6 milijardi dolara, što je za 22,9 odsto manje nego u 2014. godini.
Navodi se da je ta negativna tendencija u periodu od januara do septembra ove godine prevaziđena, i da je razmena u poređenju sa istim periodom prošle godine porasla za 2,2 odsto.
U saopštenju se dodaje da ukupne ruske investicije, uzimajući u obzir i kapitalne koje se realizuju kroz treće države, iznose 3,9 milijardi dolara.