U protekle tri godine italijanske kompanije izgubile su 70 odsto svog izvoza u Rusiju, što je blizu sedam milijardi evra, kaže Ernesto Ferlengi, predsednik „Konfindustrije Rusije“, udruženja koje predstavlja italijanske kompanije koje rade u Rusiji i daje im podršku.
On smatra da sada italijanski biznis ne bi trebalo da izgubi konkurentnost na ruskom tržištu i propusti prilike koje pruža Evroazijska ekonomska unija (EEU).
Ovako oštar pad italijanskog izvoza na rusko tržište je rezultat devalvacije ruske rublje, zapadnih sankcija i odgovarajućih restriktivnih mera koje je uvela Moskva.
Ferlengi naglašava da su ovi činioci uticali na spremnost italijanskog biznisa da investira u Rusiju.
„U novim uslovima na ruskom tržištu italijanskim kompanijama je potreban novi model učešća“, rekao je on za italijansku redakciju „Sputnjika“.
Podaci sa evropskog tržišta pokazuju da će u narednih 10-15 godina 90 odsto svetskog rasta biti van Evropske unije.
„Treba da pripazimo na ekonomsku situaciju i pokušamo da ne propustimo prilike. Zbog toga pažljivo pratimo situaciju u Evroazijskoj ekonomskoj uniji. Ova organizacija će se dalje razvijati. Ukoliko Evropa želi da ima dugoročne odnose sa ostalim zemljama, ne bi trebalo da zanemari važnost ove organizacije koja promoviše ideju zone slobodne trgovine“, ističe Ferlengi.
On kaže da su se u poslednje tri godine italijanske kompanije suočile sa ozbiljnom konkurencijom kineskih preduzeća na ruskom tržištu.
„Kineske kompanije izbacuju evropske firme sa tržišta. One su veoma aktivne i žele da budu privilegovani partneri. Kineske banke ulažu u zajedničke kompanije u Rusiji, dok italijanske banke zbog sankcija imaju problem sa investicijama u Rusiju“, naglašava Ferlengi.
Međutim, on dodaje da uprkos svim preprekama Rusija i Italija održavaju čvrste poslovne veze.
„Ne mogu da kažem da naši ruski partneri gube poverenje u italijanske kompanije. Biznis nema razloga da bude zabrinut zbog političke situacije u Italiji“, smatra on.
U nedelju su Italijani na referendumu odbili plan ustavnih reformi, koje su mnogi smatrali glasom za politiku vlade predvođene premijerom Mateom Rencijem.
Tačnije, Rencija je odavno kritikovala italijanska biznis elita pozivajući vladu da ukine antiruske sankcije. Suočen sa upornim pritiskom, Renci je bio jedan od evropskih lidera koji su se protivili sankcijama Rusiji.
Ferlengi je ranije rekao da smatra da bi italijanska vlada trebalo što pre da ukine antiruske sankcije.
„Živimo u Evropskoj uniji i jasno je da Italija ima određene obaveze. Ali mislim da bez obzira na to ko dođe na vlast u Italiji niko ne bi rekao da Rusija nije naš strateški partner. Ukoliko Pokret pet zvezda ili Liga severa dođu na vlast, očekivali bismo dalje unapređenje odnosa sa Rusijom i dalje korake prema ukidanju antiruskih sankcija“, smatra Ferlengi.