Pejdž će u ruskoj prestonici boraviti do 13. decembra, a prema njegovim rečima sastaće se sa „uticajnim biznismenima i idejnim liderima“.
U Kremlju su rekli da su o dolasku Pejdža saznali iz medija i da ne znaju u kojem je statusu došao, ali su naveli da nema planova o susretu predstavnika predsedničke administracije sa njim.
U Ministarstvu spoljnih poslova Rusije su takođe rekli da sastanci za sada nisu planirani, dok jedino šef Komiteta Državne dume za međunarodne poslove Leonid Slucki nije isključio mogućnost susreta.
Ruski analitičari smatraju da poseta Trampovog savetnika znači da su SAD zainteresovane za uspostavljanje kontakata i dijaloga sa Rusijom. Oni objašnjavaju da se veoma retko dešava da pomoćnici predsednika putuju u neku zemlju pre stupanja na dužnost i da se to obično događa u situaciji kada su odnosi dveju zemalja veoma loši i kada je neophodno uspostaviti dijalog. Zato se dolazak Pejdža smatra pozitivnim signalom.
Pejdž je ranije govorio o tome da su administraciji novoizabranog američkog predsednika potrebni ljudi koji veruju u potencijal rusko-američkih odnosa. On smatra da je dijalog među zemljama nemoguć bez poverenja u ruskog lidera Vladimira Putina, a kritikovao je Hilari Klinton za „duboko osećanje uzajamnog nepoverenja“ između Rusije i SAD, u vreme dok je bila na čelu Stejt departmenta SAD.
Prema rečima Trampovog savetnika, ruske diplomate cene iskreno poverenje i bili su dovoljno pametni da skoro odmah prepoznaju „licemerni pristup“ Klintonove.
Pejdž je takođe u svojim intervjuima govorio i o tome da će njegovo iskustvo u radu sa ruskim kompanijama dati Trampu mogućnost da dobije daleko bolje praktične analize nego što to mogu da mu ih ponude oni koji rade na daljinu i koji „udobno sede u svojim vašingtonskim analitičkim centrima“.
Pejdž je u prošlosti tri godine radio u Moskvi u odeljenju investicione banke „Meril Linč“, za Rusiju ga vežu i drugi poslovni kontakti, a letos je nastupao i u Ruskoj ekonomskoj školi. On je tada pred studentima i novinarima kritikovao američku politiku prema Rusiji, nakon čega su američke obaveštajne službe potvrdile da ga prate.
To su činili na zahtev Trampovih političkih protivnika kako bi obavili proveru mogućih Pejdžovih veza sa ruskim vlastima.
Zapadni mediji su tada pisali i o tome da Pejdž tokom posete Moskvi navodno davao obećanja da će ukinuti sankcije uvedene protiv nekih ruskih zvaničnika u slučaju da Tramp pobedi na izborima. On se po tom pitanju nije oglašavao.
Ruski eksperti navode da Pejdž sada, tokom boravka u Moskvi, namerava da „iznese Trampov stav prema Moskvi“ i, sa druge strane, da utvrdi konkretne načine saradnje.
„Mislim da će se on pre svega sastati sa starim poslovnim partnerima, akcionarima ’Gasproma‘ i ’Rosnjefta‘. Karter Pejdž ima i dobre privatne odnose sa šefom ’Rosnjefta‘ Igorom Sečinom i sa rukovodstvom ’Gasproma‘. Stoga, mislim da je u centru njegove pažnje upravo saradnja sa najvećim ruskim kompanijama. Pejdž je radio u Moskvi od 2004. do 2007. godine i dobro poznaje rusku poslovnu i političku elitu. Rekao bih da je on jedan od najkompetentnijih američkih stručnjaka za Rusiju. Mislim da na taj način SAD ’ispipavaju teren‘ i da je Kejdž došao da vidi kakva je situacija u ruskom biznisu, ekonomiji i da uspostavi kontakte“, kaže za Sputnjik politički analitičar Aleksandar Kubiškin, profesor na Sanktpeterburškom državnom univerzitetu.
Politikolog dodaje da bi nakon Pejdžove posete budućnost rusko-američkih odnosa mogla da postane jasnija.
„Čini mi se da je ova poseta dokaz da Tramp ima veoma fleksibilan pristup u uspostavljanju bilateralnih odnosa. Podsetio bih vas da do marta ove godine Tramp i Pejdž uopšte nisu bili u kontaktu, ali od marta on je imenovan za Trampova savetnika. Stoga, Pejdž nije ’Trampov čovek‘, on je pragmatičan stručnjak, koji bi, prema mišljenju Trampa, mogao da pomogne novoj administraciji u razvoju odnosa sa Moskvom“, zaključuje Kubiškin.
Tramp je još u martu, dok se borio za nominaciju Republikanske strane za predsedničku kandidaturu, obelodanio imena svojih pet savetnika za spoljnu politiku. Među njima je bilo i ime Kartera Pejdža, osnivača savetodavne kompanije za ulaganja „Global enerdži kapital“, koja radi u energetskom sektoru.
Podsećanja radi, Tramp je tokom predizborne kampanje u nekoliko navrata hvalio ruskog predsednika i slao je pozitivne signale o budućoj saradnji dve zemlje, a čak je obećao i da će razmotriti pitanje o priznanju Krima kao dela ruske teritorije.