To je obelodanio bivši šef Službe bezbednosti Ukrajine i bivši član Vrhovne rade Valentin Nalivajčenko posle susreta sa američkim političarima u Kongresu SAD.
„SAD će smanjiti finansijsku pomoć Ukrajini zbog korumpiranosti ukrajinskih vlasti. Tu razočaravajuću novost saznao sam na sastancima u Kongresu. Gubimo dvopartijsku podršku, i od republikanaca, i od demokrata. Pomoć SAD za odbranu Ukrajine biće smanjena za 30 odsto“, naveo je Nalivajčenko.
Nalivajčenko je istakao da kongresmeni i senatori traže od predsednika i premijera Ukrajine da procesuiraju one koji pljačkaju budžet i na taj način nanose šteti nacionalnoj bezbednost zemlje. On je dodao i da „nivo i obim pomoći može ostati isti ako se Ukrajina pridruži svetskoj antikorupciskoj koaliciji i bude istražila činjenice o političkoj korupciji, of-šor skandalima i kazni krivce“.
Ukrajinski lider Petro Porošenko je krajem prošlog meseca izjavio da se ne plaši promena u američkoj politici prema Kijevu posle izbora Donalda Trampa za predsednika zemlje. On je rekao da Ukrajina ima veliku dvopartijsku podršku obe stranke u Kongresu SAD, i republikanaca i demokrata, i da ne očekuje nikakve značajne promene koje se tiču te podrške.
Otprilike u isto vreme je objavljeno i da su SAD iz budžeta izdvojile 350 miliona dolara za vojnu pomoć Ukrajini, ali da će konačnu odluku o tome doneti predsednik SAD.
Zvanično, planirano je da Amerikanci pruže vojnu pomoću u vidu uniformi i opreme, a ne „smrtonosnog oružja“.
Amerikanci i Ukrajinci su se za vreme Obamine vladavine prilično dobro slagali. U Kijevu su još u avgusti rekli da su SAD postale najveći dobavljač oružja u Ukrajinu i da su dali zemlji vojnu opremu u vrednosti od oko 117,5 miliona dolara. Osim toga, na zapadu Ukrajine, nedaleko od Lavova, američki instruktori obučavaju borce Nacionalne garde.
Mnogi eksperti su, međutim, primetili da je podrška SAD Kijevu trenutno oslabila, a za to postoje objektivni razlozi — promena administracije. Osim toga, pažnja SAD sada je fokusirana na unutrašnju politiku.
Međutim, sagovornik Sputnjika, stručnjak za Ameriku Areg Galstjan ima sasvim drugačije viđenje i tvrdi da „Vašington nije pustio Kijev niz vodu“.
„U američkom budžetu za 2017. godinu najveća finansijska pomoć, posle Izraela, namenjena je Ukrajini, stoga, nije tačno da su SAD pustile Kijev niz vodu. Kao što je Obama stavio svoj potpis na budžet kojim je bilo predviđeno izdvajanje novca Ukrajini, tako će postupiti i Tramp. Ukoliko on bude uložio veto, Kongres će uspeti da obori taj veto i to iz nekoliko razloga. Kao prvo, ukrajinski lobi u Kongresu je veoma uticajan. Kao drugo, to se odnosi i na poljski lobi, koji je veoma zainteresovan za širenje antiruske histerije i zato aktivno gura ’ukrajinsko pitanje‘. Osim toga, mnogi članovi Kongresa smatraju da se sukob sa Rusijom i dalje nastavlja, a Ukrajina je jedan od važnih aspekata tog sukoba. Kao što vidimo, Ukrajina je u toj priči ne samo subjekat, nego i objekat, koji različite interesne grupe koriste kako bi postigle sopstvene ciljeve“, kaže Galstjan.
Ipak, kako će se saradnja Kijeva i Vašingtona ubuduće odvijati veliko je pitanje. Tokom predizborne kampanje u SAD ukrajinski zvaničnici su igrali na kartu Klintonove, dok su prema Trampu bili neprijateljski nastrojeni. Neki izvori navode da Trampov tim „prilično dobro pamti“ i da će to teško oprostiti Kijevu.
Sa druge strane, politikolozi kažu da Tramp još nije doneo odluke o ukrajinskom pitanju i da će se to pitanje tek naći na dnevnom redu.
Prevremeni predsednički izbori u Ukrajini, prema nekim najavama, mogli bi da budu održani do leta 2017. godine, a ukrajinski portal „Vesti“ već piše o tome da Vašington gubi poverenje u Porošenka i da polako traži „alternativne kandidate“.
„Mislim da Nalivajčenko nije dao tu izjavu zato što je na pomolu predizborna kampanja, već zato što se priprema mnogo ozbiljnija kampanja — rušenje predsednika Porošenka. Trenutno se vodi takav rat u kojem se koriste sva sredstva, iznose se kompromitujući detalji o ukrajinskim vlastima i lideru te zemlje, pa se i izjava Nalivajčenka uklapa u obrazloženje zašto Porošenko treba da bude smenjen — zato što je upropastio zemlju, a nivo korupcije je takav da čak i SAD odbiju da pomažu Ukrajini“, kaže za Sputnjik Rostislav Iščenko, predsednik Centra za sistemske analize i prognoze.
Ruski eksperti navode da bi Nalivajčenkove izjave trebalo posmatrati kao „čisto političke“, a nikako u vojnom kontekstu.
Stručnjaci smatraju da on time želi da dobije imidž novog posrednika, „čoveka za vezu“ između Kijeva i nove američke administracije, a ne isključuje se ni mogućnost da su takve izjave element njegovog ličnog pi-ara.
Mnogi pripadnici ukrajinske elite sada se utrkuju ko će ostvariti bolje kontakte sa Trampovom administracijom i mnogi od njih žele da se pokažu kao glavni igrači. To ne pokušava samo Nalivajčenko, već i Mihail Sakašvili.
U svakom slučaju, zaključuje Iščenko, najave bivšeg šefa Službe bezbednosti Ukrajine o smanjenju finansijske pomoći za ukrajinsku vojsku bi i mogle da budu ostvarene, jer Ukrajina više nije na listi američkih prioriteta.
„Pošto se nedavno vratio iz SAD, Nalivajčenko verovatno ima neke informacije. Međutim, drugo je pitanje sa kim se on tamo sastao, kao što nije jasno ni zašto on sada govori u ime SAD, jer je praksa da promene u politici i finansiranju ipak najavljuje ’domaći‘ političar, a ne gost. Lično mislim da bi SAD mogle da smanje izdvajanja za Kijev, jer nova američka administracija planira da uštedi na spoljnopolitičkim akcijama i da se pozabavi unutrašnjim problemima. Amerika je ipak veoma pragmatična zemlja. Da je i dalje zainteresovana za Ukrajinu, Tramp bi sarađivao sa bilo kojim političarem u Kijevu, ali izgleda da Ukrajina više nije na spisku američkih prioriteta, jer su ukrajinski političari pokazali totalnu nesposobnost da sprovedu američke interese“, zaključio je ruski ekspert.