Ne dozvolimo da novac bude ispumpan u korumpiranu „mafijašku državu“ Crnu Goru, piše autor članka prestižnog lista „Forbs“.
On navodi da ta država, koju je predstavio kao korumpiranu enklavu, želi da uđe u Alijansu ne bi li se nakačila na finansijsku slavinu NATO-a i naglašava da je doskorašnji premijer Milo Đukanović poznat kao „Gospodin 10 odsto“.
„Istorijski gledano, države prave saveze kako bi popravile svoje odbrambene sisteme ili unapredile neka druga bezbednosna pitanja. Nasuprot tome, SAD koristi NATO kao međunarodnu pomoć za ekonomski slabe države sa malim vojnim kapacitetima. Očekuje se da najnoviji korisnik odbrambene milostinje postane Crna Gora, čije članstvo uticajni senatori žele da provuku na poslednjim zasedanjima pre isteka mandata“, navodi se u tekstu autora Daga Bendaua, objavljenom u listu „Forbs“.
Autor opisuje Crnu Goru kao zemlju „sa brojem stanovnika koliko jedan kongresni distrikt“, koja je smeštena na nestabilnom, brutalnom, nacionalističkom Balkanu, sa veoma teškom istorijom, prenosi portal „In4s“.
„Iako fascinantna, mada malo bezbojna, istorija nije argument za članstvo u NATO. Najbolji kompliment koji danas može biti upućen Crnoj Gori jeste taj da nije međunarodno važna. Ozloglašena, korumpirana enklava, koja se odvojila od Srbije pre deset godina, Crna Gora imitira Vojvodstvo Velikog Fenvika u ’Mišu koji je rikao‘ nadajući se da će se obogatiti ulaskom u NATO“, opisao je autor teksta Crnu Goru.
On u tekstu takođe navodi kako nikoga ne treba da iznenadi zato što zvanična Podgorica želi da uđe u NATO, podsećajući da je i novoizabrani premijer Duško Marković, nakon veoma mutnih izbora, kazao da „njegova Vlada očekuje da proces pristupanja bude završen do proleća, a članstvo će im obezbediti sigurnost kakvu nisu imali u prošlosti“. Autor podseća na Markovićeve reči u vezi sa očekivanjem normalizacije odnosa sa Rusijom, kada je rekao da se nada da „će se prevazići nesporazumi sa našim istorijskim saveznikom Rusijom“, kako navodi autor teksta, „kao da je NATO bio usmeren protiv nekog drugog osim Rusije“.
„U stvari, transatlantski savez neće čuvati Crnu Goru, kojoj niko ne preti, ali članstvo će joj donijeti službeni status i otvoriti finansijsku slavinu, jer se očekuje da Vašington velikodušno pomogne nove članove.
Avaj, biće potrebno da se osigura da novac ne bude ispumpan u zemlju koja je, prema nekima, definisana kao ’mafijaška država‘“, navodi Bendau.
„Naime, prethodni premijer, koji je praktično vladao duže od četvrt veka, Milo Đukanović ima dugu istoriju koruptivnih i ’kriminalnih aktivnosti‘“, istakao je analitičar Džejms Nadou. Đukanović je u stvari poznat kao ’Gospodin 10 odsto‘, naglašava se u članku.
„Ipak, da li je moguće da bi priključenje Crne Gore moglo doneti neku korist drugim članicama Alijanse?“, pita autor članka i naglašava da je zamenik pomoćnika ministra odbrane SAD Majkl R. Karpenter izrekao besmislicu kada je pred Odborom za spoljnu politiku Senata govorio o mnogim vrlinama Crne Gore.
„’Vojska je sada interoperabilna sa snagama NATO-a‘, tvrdio je on, kao da je to razlog da bi se štitila druga nacija. Crna Gora deli iste demokratske vrednosti, individualne slobode i vladavinu prava sa Alijansom“, citira autor Karpentera i komentariše u zaključku članka: „Iako su one jedva vidljive u crnogorskoj politici“.