Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je u petak nacrt budžeta za odbranu za 2017. godinu, koji sadrži zabranu da se izdvajaju sredstva za bilateralnu vojnu saradnju američke i ruske vlade.
Zabrana će biti na snazi dok Rusija „ne prekine okupaciju teritorije Ukrajine i agresivna dejstva koja ugrožavaju teritorijalnu celovitost Ukrajine i njen suverenitet, kao i članice NATO-a“. Jedan od uslova je i da Rusija poštuje Minski sporazum o prekidu vatre na istoku Ukrajine.
„Ova odluka Kongresa SAD praktično neće uticati na dejstva naše vojske u Siriji. Navikli smo na to — Rusija će se izboriti sama. Utoliko pre što je i bez ove zabrane saradnja naših dveju zemalja u vojnoj sferi, blago rečeno, bila daleko od željene“, rekao je Klincevič.
Prema njegovim rečima, američki zakonodavci nisu tako naivni da to ne bi shvatali.
„Njihovu odluku treba posmatrati, pre svega, kao signal budućem predsedniku Donaldu Trampu kao svojevrsni novi tabu“, rekao je Klincevič.
Rusiju ne interesuje sama ova odluka „u kojoj nema apsolutno ničeg novog, nego reakcija Trampa“, rekao je ruski senator i dodao da će se ta reakcija teško čuti pre 20. januara, za kada je zakazana inauguracija novog predsednika.
„U svakom slučaju, već sad je jasno da će Tramp biti prinuđen da savlada mnoštvo prepreka, da slomi mnogo stereotipa ako je zaista zainteresovan za saradnju s Rusijom“, dodao je Klincevič.