Za zakon o vojnom budžetu je glasalo 375 poslanika, dok je njih 34 bilo protiv, prenosi agencija AP.
Zakon sada ide pred Senat, gde će glasanje biti održano početkom naredne nedelje.
Pomenuti budžet je za 3,2 milijarde dolara veći od onog koji je predložio aktuelni predsednik SAD Barak Obama. Nacrtom koji je usvojio Kongres predviđa se zabrana zatvaranja zatvora u zalivu Gvantanamo na Kubi, Pentagonu se zabranjuje smanjenje broja vojnih baza i planira se dodela najvećih povišica američkim vojnim trupama u poslednjih šest godina.
Obama je tokom predsedničkog mandata u više navrata obećao zatvaranje zatvora u Gvantanamu, koji je nazvao sredstvom za regrutovanje ekstremističkih grupa. Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp, međutim, ne samo da je obećao da će zatvor ostaviti otvorenim već je poručio i da želi da ga „napuni ’lošim momcima‘“.
Ograničiti saradnju s Rusijom
Prema tekstu inicijative, bilo kakva saradnja Vašingtona i Moskve u odbrambenoj sferi biće ograničena sve dok ministar odbrane i državni sekretar ne uvere Kongres da je „Ruska Federacija prekinula okupaciju dela teritorije Ukrajine“, kao i da je prestala da preduzima dejstva koja navodno „ugrožavaju suverenitet i teritorijalnu celovitost Ukrajine i članica NATO-a“.
Američki zakonodavci insistiraju i na punoj implementaciji Minskog sporazuma i poštovanju primirja na jugoistoku Ukrajine.
Autori nacrta zakona preciziraju da SAD i dalje priznaju zakoniti status ruskih vojnih baza na teritoriji Krima, izgrađenih na osnovu sporazuma od 1997. godine.
„Bilateralna vojna saradnja nema osnova dok god Rusija ispoljava agresiju i plaši partnere i saveznike SAD u Evropi“, navedeno je u zaključku Komiteta Kongresa za vojna pitanja.
U tekst nacrta zakona o budžetu uvršten je i član koji blokira izdvajanje 10 miliona evra za Izvršnu kancelariju predsednika SAD sve dok ministar odbrane ne predstavi Kongresu izveštaj o kontramerama koje SAD preduzimaju kao odgovor na, kako tvrde u Vašingtonu, rusko narušavanje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa.
Kongres uvodi i direktnu zabranu finansiranja daljeg ispunjavanja Sporazuma o ograničavanju strateškog ofanzivnog oružja sve dok administracija ne predstavi Kongresu niz izveštaja, među kojima je i izveštaj direktora nacionalne obaveštajne službe o nuklearnoj doktrini Rusije.
Zakonodavci su, podržavši nacrt budžeta Pentagona, zabranili i trošenje sredstava na ruske izviđačke letove u okviru Sporazuma o otvorenom nebu sve dok Stejt department i Pentagon ne ubede zakonodavce da Moskva ispunjava sve odredbe ovog dokumenta.
Pomoć za Evropu i Ukrajinu
Kongres je, takođe, pozitivno odgovorio na zahtev Bele kuće da se izdvoji 3,4 milijarde dolara za jačanje bezbednosti zemalja NATO-a u Evropi. Pentagon je ranije objavio da namerava da u Evropu uputi dodatnu oklopno-tenkovsku brigadu.
Novi budžet Pentagona, kao i prošle godine, sadrži poseban odeljak o vojnoj pomoći Ukrajini, za koju je izdvojeno 350 miliona dolara.