Ruski ministar je naglasio da su se do juče pregovori između Rusije i SAD o Siriji zasnivali na želji američke strane da Nusra front, koji predvodi militante u neoslobođenom delu istočnog Alepa, skloni od udara avijacije.
„Ipak, juče mi je Džon Keri na našem sastanku u Rimu dao američke predloge koji se poklapaju sa pristupima na kojima ruski eksperti insistiraju na pregovorima sa Amerikancima“, rekao je Lavrov na pres-konferenciji u Moskvi.
Rusija je spremna da u Ženevu odmah pošalje eksperte radi dogovora sa SAD o koracima za rešavanje situacije u Alepu, ali to ne treba da bude sastanak radi sastanka, već treba odrediti konkretne rokove za rešavanja situacije, dodao je Lavrov.
„Mi smo spremni da odmah pošaljemo naše vojne eksperte i diplomate u Ženevu kako bi zajedno sa američkim kolegama usaglasili, uzimajući u obzir američke predloge, zajedničke akcije koje će obezbediti odlazak svih militanata iz istočnog Alepa i isporuke humanitarne pomoći stanovnicima grada i koje će osigurati uspostavljanje normalnog života u istočnom Alepu“, rekao je ruski diplomata.
Sergej Lavrov je, posle razgovora sa ministrom inostranih poslova Japana Fumijom Kisidom, prokomentarisao odluku Kongresa SAD o ograničavanju vojnih kontakata sa Rusijom.
„Tu nema ništa novo. Još je prošlogodišnji budžet Pentagona sadržao zabranu kontakata između vojnih resora“, rekao je Lavrov.
On je, takođe, dodao da sporazum Rusije i SAD o izbegavanju incidenata u vazduhu funkcioniše.
„Nažalost, sporazum se tiče samo izbegavanja incidenata u vazduhu. Što se tiče realne koordinacije u borbi protiv terorizma, nju ne vidimo“, rekao je ruski ministar spoljnih poslova.