Nije tajna da se oko 500 veterana OVK sa Kosova bori na ratištima u Siriji na strani DAEŠ-a.
Kosovo je na petom mestu, srazmerno broju stanovnika koji su se pridružili terorističkoj organizaciji koja sebe naziva Islamska država. Pritom, ti isti veterani na Kosovu primaju naknade iz budžeta koji, s druge strane, upravo za te namene dobija podršku iz SAD, EU, ali i od MMF-a.
Kosovska Komisija za verifikaciju veterana popisala je ove godine 46.000 veterana OVK. Spisak je pravljen kako bi se utvrdio tačan broj onih koji su tokom devedesetih učešćem u OVK „zaslužili“ penziju, a za čije naknade je novac, kroz budžet Kosova, izdvajao MMF. Prošle godine kosovske institucije počele su sa isplatom beneficija (oko 170 evra) za u tom trenutku registrovanih 12.000 veterana bivše OVK, za šta je novac u budžetu Kosova bio unapred planiran, a sve to zahvaljujući MMF-u koji je iz fondova izdvojio 106,6 miliona evra za ove namene. U međuvremenu, kako je ovaj broj drastično narastao, Priština je prinuđena da traži dodatna sredstva od MMF-a kako bi mogla da im obezbedi naknade.
Statistički podaci govore da je Kosovo prethodnih 20 godina potrošilo više od dve milijarde dolara, dakle, oko 100 miliona na godišnjem nivou na naknade za „borce“ Oslobodilačke vojske Kosova, a pare za su uglavnom pristizale iz EU i Amerike, da bi od 2009. veći deo tog novca dolazio iz džepa MMF-a.
Inače, planirani budžet Kosova za 2017. godinu iznosi dve milijarde evra, u kome je predviđena svota i za transformaciju KBS-a u vojsku, uz aminovanje MMF-a, ali ne i za ovoliki broj naknada i penzija za bivše pripadnike OVK. MMF zahteva od Prištine da se obavi kontrola ovako velikog broja veterana, posebno što je Kosovo na konto ovih naknada dobilo dodatnih 25 miliona evra od ove institucije. Ukoliko ne obezbedi ovaj novac, Priština bi mogla da „bankrotira“. S druge strane, veterani OVK prete da će napraviti „i nešto više od svakodnevnih protesta“.
Ako MMF odbije da dâ novac Kosovu, Priština je planirala da se za pomoć obrati Americi. Međutim, niko nije siguran da li će pare i dobiti s obzirom na neočekivani ishod predsedničkih izbora u SAD.
Kosovo je od 1999. godine dobilo 3,8 milijardi dolara međunarodne pomoći — bespovratno. Ne računajući novac sakupljen na donatorskoj konferenciji, koju im je organizovao Vašington odmah po proglašenju nezavisnosti 2008, gde je skupljeno više od tri miliona pomoći plus 350 miliona dolara koje su dobili kao poklon od Amerike. Prema podacima iz više izvora, od 2000. do 2010. godine iz međunarodne zajednice na Kosovo se slilo, po raznim osnovama, 40,7 milijardi dolara. Sve te pare prošle su kroz kosovski budžet, a jedan, ne tako mali deo, završio je u rukama veterana OVK, kao penzije ili naknade.
Uzgred, još jedan problem Prištine je taj što je dobar deo onih koji su „veterani OVK“ posle formiranja Specijalnog suda za zločine OVK, potencijalni okrivljeni za ratne zločine.