Poslanik iz Španije Havijer Kuso je istakao da je „neodgovorno izjednačiti državu kao što je Rusija sa opasnošću od DAEŠ-a“. Dodao je da rezolucija ignoriše propagandu SAD koja je omogućila „legalizaciju njihovog upada u Irak što je dovelo do regionalnog haosa“, a takođe i propagandu EU koja sopstveno tumačenje demokratije vidi kao „jedino moguće i dozvoljeno“.
Nacrt rezolucije odobren je od od strane Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta još u oktobru ove godine, a u njoj se, kao „instrumenti“ Kremlja ne navode samo televizijski kanal RT, agencije Sputnjik i Rosotrudničestvo, već i Ruska pravoslavna crkva.
Evroparlamentarac Žan Luk Šafhauzer kaže da u Evropi vlada tendencija svojstvena politici totalitarizma.
„Evropski parlament je zabrinut zbog ruske propagande koja ne postoji. Postoje samo ljudi koji nam govore o onome što se zaista dešava, o realnosti koju Evropski parlament ne priznaje. Zapad je stigao do takvog apsurda da na spisku pretnji izjednačava DAEŠ i Rusiju. Počeli smo da gubimo dodir sa realnošću i zdravim razumom. Ovo je toliko besmisleno da ne znam da li da plačem ili da se smejem“, rekao je Šafhauzer.
Predsednica Komisije za razvijanje javne diplomatije i podršku sunarodnicima u inostranstvu, Jelena Sutormina, smatra da je rezolucija Evropskog parlamenta odličan marketing za ruske medije, ali je dodala i da je dokument „u velikoj meri ne samo u suprotnosti sa diplomatskim bontonom, već i velikim brojem međunarodnih dokumenata po pitanjima slobode govora usvojenih od strane OEBS-a i ratifikovanih od strane zemalja članica“.
Poslanica u Evropskom parlamentu iz Litvanije Tatjana Ždanok kaže da rezolucija protiv RT i Sputnjika krši principe slobode medija. „Po mom mišljenju, rezolucijom o kojoj se raspravljalo prelazimo crvenu liniju. I ranije smo donosili rezolucije u kojima smo kritikovali ruski narod i Rusiju, ali ovako uvredljiv tekst, i po sadržaju i po formi, je nešto novo za Evropski parlament“, rekla je ona.
Pri svemu, sama autorka rezolucije Ana Fotiga, u ponedeljak je odbila da nam prokomentariše svoju inicijativu.
U izjavi za Sputnjik šefica delegacije Skupštine Srbije u Savetu Evrope Aleksandra Đurović ocenjuje da svi mediji moraju da imaju slobodu izveštavanja.
"Rezoluciju nisam imala priliiku da vidim, zato što ne radim u Evropskom Parlamentu, ali svakako mislim da ne treba vršiti nikakvu vrstu diskriminacije odakle mediji dolaze, da li dolaze iz Rusije ili iz Evrope. Svi moraju da imaju slobodu rada i izveštavanja, tako da svaka vrsta dvostrukih standard u tom pogledu je neprihvatljiva".
Podsećamo da je Evropski parlament danas usvojio rezoluciju o borbi protiv ruskih medija, među kojima su kao najopasniji navedeni Sputnjik i televizija RT.