Vojni analitičar, pukovnik u penziji Goran Jevtović, podseća da je reč o ranije dogovorenom susretu. Premijer Vučić i prvi čovek NATO-a mogu da razgovaraju o saradnji kroz IPAP program, najviši stadijum saradnje koji je rezervisan za zemlju koja nije član Alijanse, podseća Jevtović.
„Verovatno će biti reči o programu Partnerstvo za mir, zatim o eventualnim problemima iz okvira SOFA sporazuma ili drugih brojnih aktivnosti koje imamo sa NATO-om. Zapravo, problemi u svemu ovome ne postoje. Važno je reći da smo mi kroz program Partnerstvo za mir i potpisivanje okvirnog dokumenta iz 2006. godine, kada smo zvanično pristupili programu, potpali pod uticaj evroatlantskog saveza, nalazimo se u njihovoj zoni, odnosno evroatlantskom području. NATO s nama apsolutno nema nikakve probleme“, kaže pukovnik Jevtović.
On podseća da je posle petooktobarskih promena NATO korak po korak pojačavao svoj uticaj na Srbiju. Za svega nekoliko godina, izvršili su kompletnu reformu vojske, ali i sistema bezbednosti zemlje, dodaje Jevtović.
„Tome u prilog ide i potpisivanje najnovije note, naše učešće u borbenoj grupi u kojoj se pored Grčke, Kipra, Rumunije i Bugarske nalazi i Ukrajina. Naša delegacija boravila je i na Parlamentarnoj skupštini, na jesenjem zasedanju u Istanbulu. Petočlana delegacija je prisustvovala, malo je reći, pljuvanju po Rusiji, oni su ostali i ćutali“, kaže sagovornik Sputnjika.
On dodaje da su ove činjenice, gledajući iz ugla evropskog opredeljenja Srbije, potpuno očekivane i prirodne. Svemu ovome treba dodati stotine aktivnosti tokom godine, težište je na praktičnim aktivnostima, vojnim vežbama, ali i multinacionalnim operacijama u kojima Srbija učestvuje.
Sagovornik Sputnjika kaže da bi, kao vojni strateg, ali i kao izraziti anti-NATO pojedinac, podržao odlazak premijera Srbije u sedište NATO-a samo u dva slučaja.
„Pozdravljam taj odlazak ako ide zbog rešavanja pitanja upućivanja našeg odbrambeno-bezbednosnog odreda u sklopu Rezolucije 1244. Drugo važno pitanje je ukidanje posebnih timova NATO-a, koji su formirali vojsku Kosova, jedan tim je u Ministarstvu bezbednosnih snaga Kosova, a drugi u njihovom Generalštabu. To je vojska formirana po NATO standardima, pod rukovodstvom NATO-a kao saveznika, posebno vodećih zemalja članica“, zaključuje Jevtović.
Inače, u Briselu očekuju da će glavna tema razgovora Vučić—Stoltenberg biti dalja saradnja Srbije i Alijanse u svetlu „napretka postignutog u dijalogu Beograda i Prištine, kome posreduje EU“ i ocenjuju NATO i Srbija dele iste bezbednosne izazove i vrednosti.