Višim ciljevima se proglašavaju interesi „grupe“ i „spremnosti da se pričini šteta drugome iz pravednih razloga“ (Kodeks časti sajentologa, tačka 2-3,10). Oni stavljaju akcenat na pridobijanje visokoobrazovane omladine, tj, potencijalne inteligencije i političke elite.
Sajentologija — jedna od najmoćnijih sekti u svetu — jeste destruktivna sekta koja sakuplja tajne informacije o čoveku da bi ga pretvorila u poslušnog roba.
„Sajentologija se može definisati kao međunarodna specijalna služba. Ona se bavi prikupljanjem informacija radi povećanja prihoda“, objašnjava za Sputnjik profesor Katedre za misiologiju Pravoslavnog univerziteta društvenih nauka „Sveti Tihon“, Aleksandar Dvorkin.
On ističe da je osnovna sajentološka procedura tzv. „oditing“.
„Prosečna sesija traje 3-4 sata, za to vreme čoveka uvode u suptilni hipnotički trans i iz njega izvlače veoma detaljno i veoma konkretno kompromitujuće informacije o njemu, sve njegove skrivene misli i želje, sve postupke kojih se on stidi, sve seksualne priče. Sve se snima u audio i video-formi i na kraju seanse jedna kopija ostaje lokalnoj organizaciji, a druga se šalje u sedište sekte u Los Anđeles“, kaže Dvorkin i naglašava da se te informacije mogu iskoristiti kako protiv objekta ispitivanja, tako i protiv svakoga kojeg je on pomenuo.
„Sajentolozi poseduju veliku bazu podataka, a unutar sekte postoji obaveštajna služba koja se naziva ’Kancelarija za specijalne poslove‘. Ona ciljano prikuplja informacije o ljudima koji su iz različitih razloga interesantni sajentolozima — političarima, bezbednjacima, ljudima iz šou-biznisa, i naravno, neprijateljima sekte“, precizira Dvorkin.
Osnivač sekte Ronald Habard više puta je isticao da su sve mere dozvoljene kako bi se ljudi primorali da ućute i da su svi koji su protiv sajentologije — prestupnici. Prestupnike prate detektivi, hakuju se njihovi računi, medicinski podaci. Ako se ne pronađu kompromitujuće informacije, one se izmišljaju.
Poznato je da se sedište sajentologa nalazi u Los Anđelesu. Kako se u Americi, u zakonskom smislu, posmatra ova sekta?
— U početku se američka Vlada veoma aktivno borila protiv sajentologa, nisu je priznavali za religiju 25 godina i otkrivali su protivzakonite operacije koje su sajentolozi vodili protiv CIA, FBI, Poreske službe. Međutim, 1993. godine, neočekivano, sajentologija se proglašava religijom. Sajentolozi se oslobađaju poreza, a Stejt department počinje da lobira za njihove interese u svim zemljama sveta. Iako nema direktnih dokaza, pretpostavlja se da u zamenu za podršku Stejt departmenta sajentolozi dele informacija sa obaveštajnim službama SAD.
Ko je u smislu vrbovanja najviše na njihovoj meti?
— Smatra se da je sajentologija sekta za bogate, jer svaki korak u sajentologiji košta. Da bi se prošle sajentološke stepenice „ka bezgraničnoj slobodi“ potrebno je 15 godina života i najmanje 800 hiljada dolara. Jasno je da to ne mogu svi sebi priuštiti: samo pojedinci dolaze do kraja i saznaju u šta sajentologija zaista veruje. Sajentologiju interesuje svaki čovek, jer se od svakog nešto može uzeti. Oni imaju specijalni program za vrbovanje bogatih i poznatih, ali to može dugo trajati. Za to vreme može se u potpunosti opljačkati nekoliko stotina siromašnijih ljudi, obećavanjem meda i mleka — samo ako plate.
Da li se sajentologija može svrstati u satanističke sekte?
— Ne možemo direktno sajentologe nazivati satanistima jer su satanisti oni koji se otvoreno klanjaju satani i ne stide se da to kažu. Međutim, treba reći da je osnivač sekte Habard veoma voleo okultizam i bio član Reda istočnog hrama. To je satanistička loža, čiji poglavar je bio Alister Krouli, najpoznatiji satanista 20. veka. Habard je iskoristio simboliku okultizma u sajentologiji i, mada nije nikada upoznao Kroulija, u svojim lekcijama ga je nazivao dragim prijateljem.
Sajentologija u svetu
U Francuskoj je sajentologija proglašena totalitarnom sektom. U Nemačkoj su sajentolozi proglašeni protivustavnim, u Velikoj Britaniji se tretira kao komercijalna organizacija, a u Grčkoj kao totalitarna. Belgija i dalje bezuspešno pokušava da ih zabrani.
Krajem ’90-ih godina ruske vlasti objavile su rat sajentologiji: Državna duma je proglasila sajentologiju totalitarnom sektom i zatražila da se zabrani njena delatnost u Rusiji. Tada se sve završilo na Evropskom sudu za ljudska prava, koji je zatražio da se sajentologija registruje kao religiozna organizacija.
Međutim, u Rusiji su nastavili da funkcionišu, ali kao nevladina organizacija. Prema odlici Moskovskog oblasnog suda prošle godine je zatvorena moskovska centrala Sejantološke crkve, pod obrazloženjem da se radi o komercijalnoj, a ne regionalnoj organizaciji.
Iako prema zvaničnim podacima sajentološka crkva ne deluje u Srbiji, nezvanično je prisutna još od 1992. godine. Sajentolozi u Srbiji ne drže bogosluženja već kurseve. Kroz desetak obuka sajentolozi nude kurseve za „Anatomiju ljudskog uma“, „Alfa trening“, „Uspeh kroz komunikaciju“, kao i kurs za eliminisanje stresa „Kako popraviti sebe“.
Procenjuje se da širom sveta sajentološka sekta ima oko 15.000.000 vernika.
Najpoznatiji pripadnici ove sekte su Tom Kruz, Džon Travolta, Kirsti Eli, Prisila Prisli, kao i bivši ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk.