U pratnji srpskog patrijarha nalazili su se episkop bački Irinej, predstavnik patrijarha srpskog u Moskvi episkop moravički Antonije, arhimandrit Isihije i protođakon Vladimir Rumenić.
Sa strane Ruske pravoslavne crkve razgovorima su prisustvovali predsednik Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije mitropolit volokolamski Ilarion, prvi zamenik upravnika poslovima Moskovske patrijaršije episkop voskresenski Sava, zamenik predsednika Odeljenja za spoljne crkvene veze protojerej Nikolaj Balašev i sekretar Odeljenja za međupravoslavne veze protojerej Igor Jakimčuk.
Patrijarh Kiril srdačno je pozdravio patrijarha Irineja kao i njegovu pratnju. „Radujem se mogućnosti da još jednom možemo zajedno predstojati prestolu Božjem i, naravno, imati mogućnost opštenja, razmene mišljenja“, rekao je patrijarh Kiril.
„Prošlo je mnogo vremena od našeg poslednjeg susreta, život se odvija veoma brzo i otuda nastaju novi problemi kako po vaseljensko pravoslavlje, tako i po život naših Crkava“.
Patrijarh moskovski i sve Rusije istakao je bratski karakter odnosa ruske i srpske crkve. „To su Crkve koje objedinjuju slovensko srodstvo, kultura i jezik. Neka nam Gospod pomogne da i nadalje čuvamo svoje slovensko jedinstvo i zajednički radimo i na jedinstvu svega pravoslavlja“, rekao je njegova svetost patrijarh Kiril.
Sa svoje strane srpski patrijarh posvedočio je da ruski i srpski narod objedinjuje pravoslavna vera, a isto tako i zajednički prolivena krv za slobodu. Patrijarh srpski izrazio je uverenje da delatnost ruskog patrijarha ima ogromni značaj ne samo za Rusku crkvu, nego i za vaseljensko pravoslavlje.
Patrijarh moskovski i sve Rusije zahvalio se ruskom patrijarhu na lepim rečima. „Zaista, tokom svekolike istorije među našim narodima nikada nije bilo neprijateljstva, ali je bila zajednička borba sa onima koji su se borili s nama. Ponekad bi ta borba uzimala veoma teške oblike: stradao je i ruski i srpski narod. I mi se radujemo tome što danas Rusija i Srbija održavaju dobre odnose, bez obzira na složene uslove koji postoje u Evropi u današnje doba.“