On je dodao da se oseća „prilično dobro“ pošto je podneo ostavku.
Analitičari veruju da je on na taj način želeo da pošalje poruku budućoj administraciji Donalda Trampa da je neophodna brža tranzicija vlasti.
Kleper je izjavio da ne vidi velike perspektive Minskog sporazuma o Ukrajini.
US intelligence director Clapper says he has submitted letter of resignation amid presidential transition — NBC News https://t.co/NcZswOZwp3
— Breaking News (@BreakingNews) November 17, 2016
„Ne vidim velike perspektive u pogledu Minskog sporazuma“, rekao je on na saslušanju u specijalnom odboru za obaveštajne službe Predstavničkog doma američkog Kongresa.
Kleper je konstatovao da je povećan „broj narušavanja primirja u Donbasu“. On smatra da će „obe strane (Rusija i Ukrajina) preduzeti mere u tom pravcu“.
„Pretpostavljam da će Rusi sada podržavati svoje prisustvo u Donbasu“, izjavio je Kleper odgovarajući na pitanje o proceni budućih akcija Rusije u Ukrajini.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. počela vojnu operaciju protiv samoproglašene LNR i DNR koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. Prema poslednjim podacima UN u sukobu je stradalo više od 9.600 ljudi.
Govoreći o sajber-napadima na američke servere koje su navodno izveli ruski hakeri, Kleper je rekao da „ne očekuje značajnu promenu u ponašanju Rusije“ kada Tramp postane predsednik.
Pozivajući se na izjave američke obaveštajne zajednice da Rusija stoji iza hakovanja servera Nacionalnog komiteta američke Demokratske partije i sistema vezanih za predsedničke izbore u SAD, Kleper je rekao da su „imali dobre razloge za takve izjave“.
„Rusi su veoma aktivni i agresivni još od sovjetskih vremena i pretpostavljam da će nastaviti to da rade“, istakao je on.