Kako se navodi u saopštenju EK, zemlje obuhvaćene viznom liberalizacijom i dalje će moći da putuju bez vize, ali će morati da dobiju odobrenje za putovanje pre samog puta u zonu Šengena.
Za dobijanje odobrenja, građani zemalja koje nisu članice EU moraće da podnesu zahtev za putovanje preko onlajn aplikacije pre nego što dođu do spoljnih granica EU, a radi procene da li predstavljaju rizik od nelegalne migracije, po bezbednost ili javno zdravlje.
„Svaki zahtev automatski će se obraditi i proveriti u drugim informacionim sistemima EU, poput SIS-a, VIS-a, baze podataka Evropola i Interpola, EES-a, Eurodaka, ECRIS-a, kako bi se utvrdilo da li postoje činjenične naznake ili opravdani razlozi za izdavanje ili odbijanje odobrenja za putovanje“, navodi se u saopštenju EK.
Ukoliko se ne utvrde elementi koji zahtevaju detaljniju analizu, odobrenje za putovanje se automatski izdaje za nekoliko minuta od podnošenja zahteva, a cena odobrenja je 5 evra.
Ovo pravilo primenjivaće se na svim osobama starijim od 18 godina, a samim sistemom ETIAS upravljaće Evropska granična i obalska straža u saradnji sa nadležnim organima zemalja-članica EU i Evropolom.
„To će doprineti efikasnijem upravljanju spoljnim granicama Evropske unije (EU), poboljšati unutrašnju bezbednost i omogućiti legalna putovanja preko šengenskih granica“, navodi se u saopštenju.
Predlog EK za uspostavljanje ovakvog bezbednosnog sistema usledio je nakon najave predsednika EK Žan-Kloda Junkera u septembru u njegovom govoru o Stanju u Uniji za 2016. godinu, kada je istakao da EU mora znati ko prelazi njene granice.
„Na taj način ćemo znati ko putuje u Evropu pre nego što ovde stigne“, izjavio je tada Junker.
U današnjem saopštenju se navodi da je potpredsednik EK Frans Timermans rekao da će ETIAS popuniti informativne praznine unakrsnom proverom podataka o podnosiocima zahteva koji su izuzeti iz viznog režima u svim ostalim sistemima EU.
Komesar za migracije i unutrašnje poslove Dimitris Avramopulos ocenio je da će ETIAS spojiti „migracionu i bezbednosnu politiku“, kao i da će zahvaljujući njoj ulazak u zonu Šengena biti lakši za najmanje 95 odsto putnika izuzetih iz viznog režima.
Komesar za bezbednosna pitanja Džulijan King izjavio je da je jedini način da se teroristi i kriminalci poraze da „zajedno radimo na efikasan način“.
„Uočavanjem problematičnih pojedinaca i sprečavanjem da oni dođu, mi ćemo poboljšati unutrašnju bezbednost Evrope“, zaključio je King.
Izvor: Tanjug