Stanković je na vanrednoj konferenciji za novinare u Podgorici rekao da za sve postoje dokazi.
„Poštujte činjenicu da je postupak u toku. Ne stavljamo se ni na čiju stranu — ni medija ni političara“, poručio je Stanković napomenuvši da su se za ovu konferenciju odlučili zbog pojavljivanja netačnih informacija u javnosti.
Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić precizirao je da ne postoje nikakvi dokazi da je država Rusija umešana u pokušaj terorističkog napada.
„Nemamo nikakvih dokaza da je država Rusija u sve ovo involvirana, ali imamo činjenice i dokaze da se radi o ruskim nacionalistima. Izraz nacionalisti koristim u negativnom obliku, a plan je bio da se Crna Gora zaustavi na njenom evroatlantskom putu, posebno da se spreči njen ulazak u NATO. To je bila početna misija“, rekao je Katnić.
On je rekao da su nadležni otkrili da je formirana kriminalna organizacija na teritoriji Srbije, Crne Gore i Rusije radi, kako je rekao, „vršenja određenih krivičnih dela terorizma“.
„Organizatori ove grupe, a to su nacionalisti iz Rusije, uzeli su kao početnu maksimu da se vlast u Crnoj Gori na čelu sa premijerom Milom Đukanovićem ne može promeniti na izborima, već da se treba nasilno srušiti. Kako bi došlo do nasilnog rušenja, legalno izabrane vlasti formirale su kriminalnu organizaciju radi vršenja terorističkog akta, koji su planirali da izvrše 16. oktobra u 23 sata uveče“, kazao je Katnić.
On je pojasnio da su dva lica iz nacionalističkih struktura iz Rusije pozvala „određeno lice koje je okrivljeno u ovom predmetu“ i iznela mu, kako je rekao, plan „da isti realizuje kroz angažovanje većeg broja ljudi koji bi učestvovali po tačno određenim pravilima i zadacima“.
Od Rusa ni traga ni glasa
Katnić je takođe kazao da je postojao plan da se „nakon izbora u 23 sata kriminalci infiltriraju u građane i da nakon što političari izađu na binu, svi uđu u Skupštinu i tamo se zadrže najmanje 48 sati„. Prema njegovim rečima, takođe, bili su angažovani i „strelci koji bi lišili života Mila Đukanovića“.
Specijalni tužilac je dodao i da je planirano da se za napad koristi 50 automatskih pušaka i 50 pištolja, i da je bila organizovana posebna grupa od 50 članova, koja je obučena tako da „ume da pruži otpor 2.000 policajaca“.
Na pitanje gde se dvojica osumnjičenih Rusa sada nalaze, Katnić je odgovorio:
„Specijalno tužilaštvo Srbije je ova lica imalo pod svojim nadzorom. Ta lica se više ne nalaze na teritoriji Srbije. BIA ih je kontrolisala, ali se to ne može koristiti kao dokaz, niti su oni mogli da ih liše slobode. Da li se nalaze u Rusiji ili negde drugde, ja to ne znam“.
Što se tiče političkih struktura koje su navodno bile umešane u scenario državnog udra, Katnić je rekao da to još nije utvrđeno, ali da „postoji osnovana sumnja“ da je jedno lice trebalo da pruzme rukovođene i komandovanje tom terorističkom strukturom.
Tokom konferencije, novinarima je prikazan trominutni film koji je crnogorskom pravosuđu dostavila Srbija, a na kojem su sistematizovani predmeti pronađeni kod grupe uhapšenih srpskih državljana u noći između 15. i 16. oktobra.
Nakon saslušanja u Specijalnom državnom tužilaštvu, za 14 osoba je određen pritvor, dok je šest pušteno na slobodu.
U međuvremenu je uhapšen još jedan srpski državljanin, koji se takođe nalazi u pritvoru.
Sinđelić možda bude svedok saradnik
Akreditovanim novinarima na današnjoj vanredoj konferenciji za medije crnogorskog tužilaštva bilo je dozvoljeno da postave samo po jedno pitanje, dok izveštač lista „Dan“ nije dobio odgovor jer, kako je rečeno, specijalni tužilac Milivoje Katnić ne odgovar na pitanja tog medija.
Novinaru „Dana“ je na njegovo pitanje da tužilac Katnić objasni neke kontraditorne izjave u razmaku od nekoliko dana od hapšenja grupe srpskih državljana, ponuđeno da mu odgovor da neko drugi, ali je on to odbio objasnivši da se radi o pitanju koje se tiče lično Katnića.
Na konstataciju novinara da su u tužilaštvu intenzivno saslušavani vođa grupe osumnjičene za terorizam, bivši šef srpske Žandarmerije Bratislav Dikić, i Aleksandar Sinđelić, Katnić je rekao da to isleđivanje nije bilo intenzivno već da je Dikić u tužilaštvo dovođen zato što je vršen pregled njegovog mobilnog telefona.
„Imajući u vidu da je njegovo zdravlje narušeno, istraga je prekidana“, rekao je.
Što se tiče okrivljenog Aleksandra Sinđelića, koji je naknadno uhapšen, Katnić nije isključio mogućnost da on postane svedok-saradnik u ovom postupku, jer, kako je rekao, crnogorski zakoni to dopuštaju u slučaju da on ne bude optužen kao organizator, pa i tada ako prizna krivicu.
Na pitanje novinara „Sandej tajmsa“ iz Moskve da li tužilaštvo zna gde se nalaze ruski nacionalisti, koji su spomenuti, da li se raspolaže saznanjima da su oni bili uključeni u neke druge događaje u, na primer, Donjecku ili Urajini, i da li postoje dokazi da su oni regrutovali borce za ta ratišta, Katnić je odgovorio:
„Ja sam specijalni državni tužilac Crne Gore i ne bih mogao da kažem da li su oni regrutovali borce za druga ratišta. Imamo dokaze da su dva lica, ruski nacionalisti u negativnom smislu, organizovala ovu kriminalnu grupu sa drugim licima“. Katnić je dodao da ne može da govori o sadržini dokaza, jer mu to onemogućava zakon.
Na pitanje podgoričkih „Vijesti“ sa kojim političarima je razgovarao na dan izbora, predstavnici tužilaštva su rekli da nisu razgovarali ni sa jednim političarem, osim sa direktorom policije, koji je, kako im je preneo, razgovarao sa mitropolitom Amfilohijem.
Novinara „Al Džazire“ je zanimalo da li će neko od opozicionih lidera, koji se sumnjiče za umešanost u pokušaj terorizma, a koji su sada poslanici, biti procesirani, Katnić je rekao:
„Jasno smo kazali da posedujemo dokaze da je u sve ovo na određen način i u određenom obimu bila involvirana određena politička (crnogorska) organizacija. Imamo dokaze da bi lice koje bi se našlo u sastavu ove političke organizacije po planu preuzelo komandu kako bi teroristi ušli u Skupštinu u izbornoj noći. To je sve što vam ovog puta mogu reći“, rekao je Katnić i dodao da ko god počini krivično delo, stići će ga pravda i biće procesiran.
Izvor: Dopisnik Nebojša Popović, Tanjug, Vijesti