Istraživanja pokazuju da kandidatkinja demokrata Hilari Klinton ima prednost u odnosu na republikanca Donalda Trampa od svega par procenata, pa timovi oba pretendenta na mesto šefa Sjedinjenih Država ne biraju sredstva da animiraju birače.
Srpske novinare i političke analitičare pitali smo čiju pobedu predviđaju, ali i da li je kandidat za koga misle da će naslediti Baraka Obamu onaj koga bi zaista i želeli da vide u Beloj kući u naredne četiri godine.
Ljiljana Smajlović, predsednica Udruženja novinara Srbije, za Sputnjik kaže da su, sudeći prema pisanju „Njujork tajmsa“, prognozeri izbora čvrsto uvereni da će pobediti Hilari Klinton, što je, objašnjava, izbor koji je blizu pameti.
„Međutim, kao novinaru, bilo bi mi mnogo zanimljivije da vidim kako bi izgledalo predsednikovanje Donalda Trampa, zato što sa Hilari tačno znamo kakva će se politika nastaviti i kakav bi ona predsednik bila. Sa Trampom bi to bile stvarne, ozbiljne promene, i ovaj novinarski deo mene pomalo navija u tom smeru, ali mi se zasad ne čini da je to ostvarljivo“, kaže Smajlovićeva.
Politički analitičar Dragomir Anđelković smatra da u finišu predsedničke trke realnu šansu za pobedu dobija kandidat republikanca.
„Mislim da se poslednjih dana stvar menja, i to ne samo zato što je raspoloženje građana drugačije, već američka elita koja tradicionalno namešta izbore shvata da je možda potrebno resetovanje odnosa sa Rusijom, a da nije isključeno da bi Hilari kao predsednik dovela možda i do direktnog sukoba sa Moskvom. Otuda Tramp dobija šansu, i mislim da će izaći kao pobednik“, objašnjava Anđelković za Sputnjik.
Njegova prognoza poklapa se i sa njegovom ličnom željom da u Beloj kući vidi protivkandidata Hilari Klinton.
„Sa Trampom mi nećemo imati Ameriku protiv sebe. Naravno, to ne znači ni da ćemo je imati uz sebe, ali neće biti protiv nas kao sada. Sa druge strane, Hilari bi bila još više protiv srpskog faktora nego što je to danas slučaj“, napominje Anđelković.
U aktuelnoj predsedničkoj trci producent Rojtersa Jakša Šćekić nema ličnih favorita jer se, prema njegovim rečima, američka spoljna politika prema Srbiji i Balkanu neće drastično promeniti bez obzira na to ko će ući u Belu kuću.
„Bojim se da mi stvarno sada nismo u centru interesovanja jer novog američkog predsednika ili predsednicu čekaju problemi poput odnosa sa Rusijom, zatim Sirija i Irak, kao i ekonomski problemi vezani za budžetski deficit. Dok se stigne do Balkana, možda će već doći vreme za reizbor i novi mandat“, objašnjava Šćekić za Sputnjik.
Kako kaže, do pre par nedelja bio je uveren u pobedu Hilari Klinton, međutim, mnogo toga se u međuvremenu desilo i dešavaće se do poslednjeg trenutka, jer u američkim izborima ne postoji izborna tišina, pa su oba kandidata u kampanji sve dok se ne zatvori i poslednje glasačko mesto. Zato je i teško predvideti ko će u narednom periodu voditi SAD.
„Zasad je razlika u korist Hilari Klinton dva ili tri procenta, ali to može da bude i u okviru statističke greške. Ne bih se iznenadio ni da Tramp pobedi jer kada se elita, da ne kažem, ’podsmeva‘ narodu, narod uvek uzvrati udarac. To se i kod nas dešavalo na nekim izborima, pa ipak treba da se strpimo do utorka da bismo videli“, kaže Šćekić.
Bez obzira na to o kojim izborima je reč, politikolog Cvijetin Milivojević voli da priliku dobiju neke nove snage.
„Ako je neko imao šansu, to je bila dinastija Klinton, i to u više navrata — u dva predsednička mandata Bila Klintona i njegove supruge na mestu državnog sekretara. Potrebno je dati šansu nekim novim snagama jer su za vreme mandata porodice Klinton SAD povele više ratova nego u poslednjih sto godina“, ističe Milivojević.
On dodaje da je sve više nezadovoljnika koji beže od onoga što je personifikovala vlast dinastije Klinton.
„Možda njihov izbor nije Tramp, ali u ovom trenutku između ta dva imena očekujem da će biti nekoliko procenata glasova iznenađenja. Ono što će sasvim sigurno presuditi jeste da li će kod američkih državljana koji su imigranti mlađe generacije, ali još uvek drže veze sa svojim matičnim državama, prevladati strah od nekih Trampovih nespretnih izjava. Ako bismo stvari posmatrali realno — da je na drugoj strani neko sa više političkog talenta — vrlo verovatno bi poraz gospođe Klinton bio izvestan. Međutim, ovako je i jedan i drugi ishod moguć“, zaključuje Milivojević za Sputnjik.