„Ratove u Bosni i Srbiji inicirale su Sjedinjene Američke Države da bi njima uspostavile i učvrstile NATO kao globalnu ofanzivnu silu. Razni oficijelni pseudoslužbeni razlozi ove ’intervencije‘ bili su očito jalovo lažni, i vremenom su i raskrinkani kao takvi“, kazao je Rasel.
On je rekao da su „kroz ovu nelegalnu i nemoralnu agresiju na Balkanu, Sjedinjene Države ipak postigle svoj glavni cilj pozicioniranja NATO-a tako da sad služi kao udarna vojna sila na Bliskom istoku. Trenutni cilj im je Sirija, koja je tek ozbiljna greška“.
Budući da je njegova supruga rodom sa prostora bivše Jugoslavije, Rasel je u intervjuu analizirao da li Holivud Jugoslaviju i Srbiju u svojim filmovima uglavnom prikazuje kao postojbinu zlikovaca.
„Kada je reč o demonizovanju Srba, kultura SAD sebe zamišlja kao jedinu progresivnu moralnu snagu u svetu. Svaki čovek ili zemlja koji se protive i odupiru tom njihovom izopačenom idealu žigosani su kao neprikosnoveni neprijatelj. Radije nego da prepuste rukovođenje svoje zemlje Sjedinjenim Državama i njenim saveznicima, Srbi su odlučili da se bore, i ova, po meni opravdana i moralno ispravna akcija, označila ih je trajno kao neumorne neprijatelje države. Gledajući trenutni američki histeričan istorijski cilj da Ruse i Kineze označe kao nove ’loše momke‘, mislim da će Srbi u skorije vreme prestati da budu glavni izbor za holivudske negativce“, kazao je Rasel.
Dejvid Rasel je genijalni umetnik koji je 1983. godine radio storibord za film „Ratovi zvezda: Povratak Džedaja“, a kasnije svoje umeće pokazao i na hitovima kao što su „Betmen“ Tima Bartona, „Terminator 2“ Džejmsa Kamerona, Zemekisovom „Rodžeru Rebitu“, „Mulen ružu“, „Narniji“ i „Vulverinu“, zaključno, zasad, sa novim „Piratima sa Kariba“, čija se premijera očekuje 2017. godine.
On pored ostalog u intervjuu portalu „Kaleidoskop“ objašnjava koji su strip uticaji bili presudni u njegovom radu na vizuelizaciji storiborda za epizodu VI „Ratova zvezda“.
„Umetnost pokojnog Džeka Kirbija, dragog prijatelja i mentora čijom zaslugom sam ušao u svet umetnosti, svakako je izvršila primarni uticaj na moj rad na ’Povrataku Džedaja‘. Njegov jedinstven osećaj pripovedanja putem slika i njihovih kompozicija bio je savršen spoj za taj film, i suštinski je uticao na moje kreacije“, istakao je Rasel.
Veliki umetnik otkriva koji su njegovi utisci o „Ratovima zvezda“ iz prve ruke.
„Narativ ’Ratova zvezda‘ Džordža i Marše Lukas pun je uticaja od kojih se najviše ističu Kirbijeve kreacije poput: doktor Duma (Dart Vejder), Darksajda (drugi uticaj na Vejdera — skrivena, zla očinska figura s izmučenim herojskim sinom), Himena (Obi Van), kao i Kurosavin film ’Skrivena tvrđava‘, čiji narativ prvi film ’Ratovi zvezda‘, danas poznat kao ’Nova nada‘, gotovo precizno prati. Izgradivši prvenstveno međuzvezdani narativni konstrukt i kulise naizgled drugog dalekog multiverzuma, Džordž i Marša su bili u mogućnosti da stvore svet koji je umnogome odražavao našu stvarnost i svakodnevnu realnost“, rekao je Rasel.
„Istovremeno su stvorili i novu mitologiju koja je imala dubok odjek kod publike širom planete. To je bilo neverovatno postignuće, posebno kada se uzme u obzir da su mnogi filmski stvaraoci kroz istoriju pokušavali, najčešće neuspešno, da prenesu te univerzalne teme koje će tako duboko ganuti svekoliki auditorijum“, istakao je Rasel.
Izvor: Tanjug