U Srbiju će pored 150 pripadnika ruskih desantnih jedinica doputovati i tri aviona Il-76MD sa preko 50 vojnika vojno-transportne avijacije, dodaje Ministarstvo odbrane.
Pored pripadnika vojski Rusije i Srbije, kako se navodi, u međunarodnim vojnim vežbama učestvovaće i vojnici Oružanih snaga Belorusije.
Vojnog analitičara Zorana Miladinovića pitali smo da li je, posebno nakon halabuke koja se digla zato što su ruski avioni vozili pomoć Srbije u Alep, moguće očekivati negativne komentare Zapada na ovu saradnju.
Činjenica je da će mnoge stvari koje budu radile Srbija i Rusija biti pod posebnom lupom, kaže Miladinović za Sputnjik.
„Međutim, zaista nema razloga za takav stav, jer Srbija sa NATO-om, odnosno državama koje su njegove članice, ima brojne aktivnosti međunarodne vojne saradnje. U prošloj godini se govorilo o osamdeset različitih oblika, a ove godine je saradnja čak i povećana, tako da aktivnosti koje Vojska Srbije ima sa Vojskom Ruske Federacije zaista ne bi trebalo bilo kome da smetaju, posebno zato što to nisu aktivnosti koje su usmerene protiv bilo koga. Jednostavno, dve vojske se obučavaju, uvežbavaju, čine ono što je u njihovom interesu“, kaže Miladinović za Sputnjik.
On podvlači da proklamovana neutralnost Vojske Srbije sugeriše da naša zemlja održava vežbe sa različitim zemljama i ne vidi da bi to moglo da bude upereno protiv bilo koga. Ipak, primećuje da je saradnja Vojske Srbije sa Vojskom Ruske Federacije sve bolja.
„Vrlo konkretno su sarađivali i proteklih godina, bilo je više vazdušno-desantnih vežbi, čak je bilo i vazduhoplovnih vežbi na vrlo visokom nivou. Nedavno je i vežba ’Bars‘ održana u Srbiji, tako da može da se kaže da se saradnja intenzivira. Uostalom, to je logično, kad već uspostavite neku saradnju, ona bi trebalo da bude sve bolja i bolja“, kaže Miladinović.
Sa druge strane, Anatolij Ciganok, pukovnik u penziji i vojni analitičar dnevnika „Komsomolska pravda“, veruje da će zajedničke vežbe „Slovensko bratstvo 2016“ izazvati veoma negativne reakcije Zapada.
Razlog za te vežbe je veoma jednostavan: NATO se približava ruskim granicama i „Slovensko bratstvo“ je još jedan način da se pokažu moć i snaga ruskih desantnih jedinica, naglašava Ciganok.
„Osim toga, trebalo bi imati u vidu da desantne snage vrlo često učestvuju u neutralisanju diverzantskih grupa. Tako da bi te vežbe mogle da budu i poruka ukrajinskom predsedniku Petru Porošenku, koji je slao diverzante na Krim. Od tih vežbi koristi će imati i Rusi i Belorusi, ali i Srbi. Njihovo učešće doživljavam kao korak ka učvršćivanju savezničkih odnosa sa Moskvom i računam da će doprineti i jačanju saradnje u namenskoj industriji, to jest da će Srbija aktivnije kupovati rusko naoružanje, uprkos nezadovoljstvu NATO-a“, kaže Ciganok.
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je da će pored ljudstva za potrebe vojne vežbe u našu zemlju biti prebačena i tri oklopna vozila BMD-2, bespilotna letelica „Tahion“ i četiri kvada.
Inače, prve vojne vežbe „Slovensko bratstvo“ održane su prošle godine u blizini Novorosijska.