Montgomeri navodi da je dijalog „zapeo“ zbog četiri ključna faktora.
„Prvi faktor je to što Priština ne podnosi ideju Zajednice srpskih opština i nastaviće da blokira njeno formiranje", rekao je on u intervjuu Tanjugu.
Jedan od načina na koji Priština blokira formiranje ZSO, objašnjava Montgomeri, jeste taj da ubacuje nova pitanja, nove provokacije, kako bi skrenula pažnju sa primene Briselskih sporazuma.
„Oni se nadaju da će podstaći Srbiju da odgovori na kontraproduktivan način. Otuda inicijativa o Trepči i poslednji ’zahtevi‘ za priznanje Kosova.“
Drugi faktor je, kaže Montgomeri, to što je kosovska vlada slaba i u stanju konfuzije.
„Oni nemaju ni snage, ni hrabrosti, ni želje da preduzmu teške korake, koji su potrebni sa obe strane. Mnogo im je lakše da ponovo budu u verbalnom ratu protiv Srba“, ocenjuje bivši američki ambasador.
Prema njegovom mišljenju, treći faktor je to što kosovski „Albanci veruju da i EU i SAD imaju mnogo više simpatija prema njima“ i zato su mnogo slobodniji u tome da koče proces i da ne daju rezultate.
Na kraju, četvrti faktor je to što je EU suočena sa nizom unutrašnjih problema i zbog toga je manje sposobna da deluje snažno po pitanju dijaloga, dodao je Montgomeri.
Nekadašnji ambasador SAD i dobar poznavalac prilika u regionu smatra da Beograd treba da ignoriše očigledne provokacije, da se izdigne iznad situacije i da ostane čvrst u svojim uverenjima i želji da dijalog napreduje.
„Pobrinite se da krivica za nedostatak napretka u potpunosti padne na kosovske Albance i insistirajte da EU na to odgovori“, zaključio je Montgomeri.