Republika Srpska je SB UN upoznala sa reformama koje su nužne za evropske integracije BiH.
U propratnom pismu, koje je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu, navodi se da je izveštaj upućen sa ciljem da Srpska, kao potpisnica Opšteg okvirnog sporazuma o miru u BiH i aneksa koji su njegov sastavni deo, pomogne Savetu bezbednosti UN u predstojećoj debati o BiH.
„SDA pokušava da izazove krizu tako što napada legitimitet Republike Srpske nastojanjima da zabrani obeležavanje dana nastanka Republike Srpske i ozbiljnim pretnjama nasiljem protiv Republike Srpske“, naveo je predsednik Dodik.
Takvi postupci SDA deo su šireg obrasca podrivanja stabilnosti i funkcionalnosti BiH, te saradnje između entiteta i konstitutivnih naroda BiH, ukazao je Dodik.
Činjenica je, ističe se, da je SDA doprinela tome da se BiH pretvori u utočište džihadista, koji predstavljaju ozbiljnu pretnju po BiH, Evropu i ostatak sveta, preneli su banjalučki mediji.
U drugom delu izveštaja argumentovano su navedeni načini na koje Republika Srpska brani svoja ustavna i zakonska prava na osnovu Dejtonskog sporazuma i drugih zakona radi održavanja ugovorima uspostavljenih političkih struktura i mira.
„Glasači su nedavno doneli ogromnu pobedu strankama vladajuće koalicije u Republici Srpskoj, čime je poslata snažna poruka podrške Vladi Republike Srpske i njenim politikama, uključujući ekonomske reforme i zaštitu prava koja su Republici Srpskoj data Dejtonskim sporazumom“, stoji u pismu.
Isto tako, dodaje se, glasači u Republici Srpskoj nedavno su učestvovali na referendumu o Danu Republike, prazniku Republike Srpske, na kojem su se ogromnom većinom izjasnili u prilog zadržavanja postojećeg datuma praznika.
Konstatovano je da, uprkos grozničavim tvrdnjama funkcionera SDA, referendum nije imao nikakve veze sa teritorijalnim integritetom BiH i organizovan je u potpunosti u skladu sa pozitivnim propisima.
„Referendum je bio korak ka izvršavanju odluke Ustavnog suda BiH o Danu Republike iz novembra 2015. godine, koja, kako se detaljno objašnjava u ovom izvještaju, ne može razumno da se tumači kao zabrana Republici Srpskoj da obeležava dan svog osnivanja“, naglasio je Dodik.
Objašnjeno je i zašto su nedavno objavljeni rezultati popisa stanovništva u BiH netačni i pravno nevažeći.
U trećem delu izveštaja naglašena je snažna podrška Republike Srpske integrisanju BiH u Evropsku uniju i ispituju se reforme koje su nužne za kontinuiran napredak.
U svom daljem radu na reformama, čiji je cilj rast privrede i napredovanje na putu evropskih integracija, Republika Srpska traži od članova međunarodne zajednice da poštuju Dejtonski sporazum i podrže lokalne reformske inicijative u BiH.
Predsednik Dodik na kraju ističe da je Republika Srpska uverena da BiH može da bude stabilan i uspešan deo Evrope pod uslovom da se poštuje njena dejtonska struktura.
Izvor: Tanjug