Dodik je izjavio da je nedopustivo formiranje obaveštajne vojne službe u okviru Oružanih snaga BiH, ističući da su za bezbednost u Republici Srpskoj zadužene institucije tog bosanskohercegovačkog entiteta.
Dodik je naveo da predstavnici Saveza za promene predlažu da u okviru Oružanih snaga (OS) BiH bude formirana obaveštajna služba, koja bi se, kako je naveo, bavila praćenjem civila.
SDS, kao gubitnik izbora, nastavlja najgori odnos prema Republici Srpskoj, upozorio je Dodik
Zašto se Ministarstvo odbrane upliće u rad postojećih policijskih agencija nije jasno. Ono što je poznato jeste da inicijativa, već drugi put, stiže od pomoćnika ministra za obaveštajno-bezbednosne poslove Marinka Šiljegovića.
SDS, kao gubitnik izbora, nastavlja najgori odnos prema Republici Srpskoj, upozorio je predsednik Dodik, komentarišući predlog kadra Saveza za promene da u okviru Oružanih snaga bude formirana obaveštajna služba, koja bi se bavila praćenjem civila, a sve, navodno, pod plaštom povećanih bezbednosnih izazova, javila je RTRS.
„To su stvari koje nisu potrebne Republici Srpskoj i nemoguće je dozvoliti da se ovako ponašaju, jer je za bezbednost Srpske odgovorna njena vlast. Uvođenje nove nadležnosti u Oružane snage BiH predstavlja direktno ugrožavanje bezbednosti Republike Srpske, istakao je Milorad Dodik“.
Sličan pokušaj bio je i 2011. godine, ali tada takve izmene zakona nisu prihvaćene.
Sadašnji Zakon o odbrani predviđa da vojno-obaveštajna služba ima nadležnost samo unutar vojnih lokacija. Iako suprotno interesima Srpske, postavlja se pitanje da li je proširivanje nadležnosti opravdanje za veliki broj ljudi koji nemaju dovoljno posla.
I da li to može biti dovoljan razlog da se direktno ugrozi bezbednost Republike Srpske. Na ovo i druga pitanja odbio je da odgovori Boris Jerinić, koji je zamenik ministra odbrane u Savetu ministara BiH, prenela je RTRS.