Kako je ranije ove sedmice saopštio poljski ministar odbrane Antoni Maćerevič, Tusk je 10. aprila 2010. godine vodio „tajne“ pregovore s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, koji je u to vreme obavljao dužnost premijera, kao i s tadašnjim predsednikom, a sada premijerom Rusije Dmitrijem Medvedevom i ministrom za vanredne situacije (sada ministrom odbrane) Sergejom Šojguom.
Sadržaj razgovora, kako je tvrdio Maćerevič, nije odgovarao zaključcima koje je kasnije objavio Međudržavni avijacioni komitet.
Na video-snimku Putin i Šojgu objašnjavaju Tusku da je avion, da je nastavio da leti još 800 metara, mogao da udari u fabričko zdanje.
Razgovor se odvijao u prisustvu nekoliko desetina ljudi, među kojima su bili tadašnji ministar saobraćaja Igor Levitin, kao i snimatelji.
Sastanak je održan kasno uveče, najverovatnije na mestu gde se avion srušio. Tusku su detaljno pričali o putanji i pravcu kretanja letelice.
„Oko osam kilometara odatle, tamo gde je avion trebalo da leti na visini od oko 60 do 80 metara, ’ošišano‘ je drveće na visini od osam metara. Na 200 metara odatle dogodio se prvi udar o zemlju. Zbog toga što nisu bili izbačeni točkovi, on se, prirodno, preturio, i sve se to ovde dogodilo, nakon čega je došlo do požara koji je ugašen u prvih sedam minuta“, govori Šojgu na ovom snimku.
Sam Donald Tusk, komentarišući izjave Maćereviča, naglasio je da su na sastanku bili ruski i poljski snimatelji i mnoštvo ljudi, zbog čega je ministrove reči ocenio kao „tešku političku patologiju“.
Tu-154 s Kačinjskim i vrhom poljskog rukovodstva, koje je letelo na komemoraciju u Katin, srušio se prilikom pokušaja sletanja na aerodrom „Smolensk Severni“. Svih 96 ljudi koji su bili u avionu je poginulo.
U skladu s izveštajem Međudržavnog avijacionog komiteta, do tragedije je dovelo odbijanje pilota da odlete na rezervni aerodrom, kao i propusti u pripremi posade i planiranju leta.
Nova komisija za istraživanje nesreće, formirana u Poljskoj, predstavila je 15. septembra preliminarni izveštaj, prema kojem je letelica počela da ponire u vazduhu na rastojanju od 900 metara od mesta pada, a sa registratora su nestale poslednje sekudne snimka.
Komisija je saopštila da raspolaže punim verzijama snimaka. Oni ukazuju na to da su pre pada avionu Tu-154 otkazali generator, motor i senzori za visinu. Maćerevič je objavio da su otkriveni dokumenti koji su povezani s tragedijom.