Pozivajući se na nedavno objavljeni Moranov članak sa greškom u objavljivanju izvora, Ejhenvald je optužio republikanskog kandidata za predsednika SAD Donalda Trampa da „igra onako kako Moskva svira“.
Sumnju u teoriju zavere koju je pokrenuo Ejhenvald izrazili su i mediji koji obično kritikuju Rusiju, a među njima i novinarska organizacija „Belingket“. Uzrok greške koja je izazvala burnu reakciju Ejhenvalda je pogrešno shvaćeni tvit od strane Morana, koji je, na kraju, citirao i Donald Tramp.
Agencija Sputnjik je u sredu objavila prepisku između Ejhenvalda i Morana u kojoj novinar „Njuzvika“ govori o svojim vezama sa specijalnim službama i tajnom policijom.
„Zapitajte se o ovom: Kako je neko, ko je, poput mene, ozbiljno involviran u obaveštajne strukture, tako brzo saznao za Vaš članak? Ne sedim ja stalno i čitam samo Sputnjik. Postoje drugi koji ga čitaju 24 časa dnevno u realnom vremenu ne samo zato da bi bili u korak sa vestima“, citira Sputnjik Ejhenvaldovo pismo Moranu.
Verzija o teoriji zavere koju je izmislio novinar „Njuzvika“ brzo je raskrinkana, a zapadne kolege su kritikovale Ejnhevalda, jer su njegove pretpostavke u suprotnosti sa činjenicama.
„Stiče se utisak da Ejhenvald tvrdi da su ga američke specijalne službe obavestile o članku, kako bi promovisao lažnu teoriju zavere kojom bi povezao Trampa sa ruskim negativcima“, piše u materijalima Sputnjika.
Predstavnici agencije Sputnjik su prvo otpustili Morana, ali su ga nešto kasnije, pošto su shvatili situaciju, pozvali da se vrati na posao, što je on odbio. Prema njegovim rečima, kako u sredstvima javnog informisanja ne jenjava priča o onome što je uradio, on planira da ode na jedan duži odmor.