Generalni sekretar ODKB-a Nikolaj Bordjuža rekao je da cela država treba da se bori protiv terorizma, uključujući i medije, ali i skrenuo pažnju na mit da su mediji nezavisni.
„Mediji su danas sredstvo političke borbe i političkog pritiska“, rekao je Bordjuža i dodao da novinar takođe kroz određenu intonaciju i figure govora daje svoje tumačenje događaja.
On je takođe skrenuo pažnju da treba postaviti pitanje zašto se malo piše o tome ko finansira terorizam, jer, na primer, svaki metak košta četiri, a automat hiljadu i po dolara.
„Odakle novac DAEŠ-u? Jasno je, od nafte, ali ko ju je kupovao? Naravno, zapadne zemlje. Koje zemlje finansiraju neke terorističke organizacije je tema o kojoj se ne govori mnogo. Na svaki teroristički akt se troši ogroman novac, a te šeme treba otkrivati i u tome je velika odgovornost medija“, upozorio je on.
Glavna urednica Sputnjika Srbija Ljubinka Milinčić rekla je da teroristi koriste svaku mogućnost za propagandu i često „teraju“ medije da im daju pristup stanovništvu, ali ne pištoljem, nego time što su režiseri „spektakla, koji se od pozorišta razlikuje time što postoje prava krv i pravi mrtvi ljudi“.
Kako je upozorila, teroristi koriste internet kao sredstvo za akciju, jer je teroristički akt „prizor koji će svako pogledati, a takve novine će svako kupiti“. Loša vest je najbolja, što gore to bolje.
„Teroristi imaju svoje sajtove, televiziju. Internet je mesto za širenje ideja i ideologije“, rekla je glavna urednica Sputnjika.
Kao jedan od vidova terorizma navela je sajber-napade i manipulacije, podsetivši i da je Sputnjik Srbija nedavno bio žrtva takvog jednog „napada“.
Ona je demonstrirala kako je sajt bosanskog „Oslobođenja“ uoči crnogorskih izbora objavilo falsifikovani tekst Sputnjika sa naslovom da je predsednik Tomislav Nikolić dogovorio uniju Srbije i Crne.
„U montaži, koja je prilično primitivna, korišćena je slika iz teksta sa naslovom ’Nikolić: Srbe i Ruse ne pitajte za cenu slobode‘, a zatim su iz raznih tekstova vađene potrebne reči i slova da bi se namontirao falsifikat“, objasnila je ona.
Novinar Sergej Agafonov, glavni urednik časopisa „Ogonjok“, ocenio je da su novinari u prvim redovima odbrane od terorizma.
„Ako polazimo od toga da je zadatak novinara da informiše, onda treba izveštavati o tome kako teroristi ratuju, ali to znači praviti im propagandu. Prema mom mišljenju, to je nerazrešiva situacija. Ono što rade specijalne službe to je na kraju, jer džin je već pušten iz boce. Prvi ešalon su novinari, da li od toga ’napraviti bombonu‘ ili ne“, naveo je Agafonov.
Treba se suprotstaviti i dvostrukim aršinima u tumačenju ko je terorista, a ko nije, upozorio je ruski novinar i istakao da svako ubijanje treba osuditi.
Nema spiska jasnih rešenja, ali postoji jasan spisak problema, rekao je Agafonov i naglasio da je zadatak novinara da se vraća na uzroke terorizma.
Sergej Grizunov, profesor MGIMO, govorio je o informativnoj borbi terorista, gde je, kako je upozorio, internet jedno od poprišta.
Tu mediji mogu da preuzmu ulogu regulatora informativnog procesa, posavetovao je on.