Posle saopštenja Ministarstva odbrane Rusije da ta zemlja računa na učešće Srbije u dostavi humanitarne pomoći u regionu sirijskog grada Alepa, Ministarstvo odbrane Srbije donelo je odluku da pošalje pomoć u kojoj će biti po deset tona ulja, šećera i brašna.
U paketu pomoći koji su pripremili Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije nalaze se i odeća, obuća, elektro-agregati, lekovi i potrošni medicinski materijal. Pomoć će, kako je planirano, preuzeti ruski transportni avioni, i to sa aerodroma „Konstantin Veliki“ u Nišu, odakle će je transportovati u Siriju.
Ruska strana je započela pripreme za ovu humanitarnu akciju i zatražila dozvolu za prelet svoja dva vazduhoplova. Još nije utvrđen tačan datum kada će ruski avioni sleteti u Niš.
Inače, još nije poznato ni u kom zakonskom okviru Srbija šalje humanitarnu pomoć Siriji. Rukovodilac međunarodne službe Crvenog krsta Srbije Ljubomir Miladinović objašnjava da postoje različiti modeli po kojima se odvija doturanje humanitarne pomoći.
„Postoji model po kome država državi pruža humanitarnu pomoć ili nacionalno društvo nacionalnom društvu, ovde mislim na Crveni krst. Naravno, država može i da proceni da je upravo to pravi put, da umesto da donira drugoj državi, ustupi tu humanitarnu pomoć svom Crvenom krstu, a zatim ga on uručuje nacionalnom društvu koje mu je partner“, kaže Miladinović.
On podseća da je naša zemlja upravo preko Crvenog krsta već pružila pomoć stanovnicima Sirije tokom njihovog prolaska kroz Srbiju na putu ka zapadu. Predstavnici Crvenog krsta Srbije nedavno su boravili u Moskvi na međunarodnoj konferenciji o migracijama, gde su sa Crvenim krstom Rusije potpisali i sporazum o saradnji dvaju nacionalnih društava.
Crveni krst nije u kontaktu sa Crvenim polumesecom u Siriji, iz prostog razloga što nismo imali šta da im pošaljemo, kaže Miladinović.
„Postoje druge aktivnosti Crvenog krsta, kao što je služba traženja i spajanje razdvojenih porodica. Najveći broj migranata u jednom periodu bio je upravo iz Sirije. Bilo je mnogo situacija u kojima se porodica usled kretanja razdvojila, a tu je onda Crveni krst sa svojim programima i osposobljenošću da na toj ruti putem svoje mreže pokrene određene mehanizme koji omoguće spajanje porodica ili uspostavljanje komunikacije“, kaže Miladinović.
Podsetimo, humanitarnu operaciju ruskog Ministarstva odbrane u Siriji podržale su Belorusija i Jermenija, koje su već poslale pomoć Apelu. Pozivu ruskog Ministarstva odbrane, pored Srbije, odazvale su se i Kina, Azerbejdžan, Indija i Kazahstan.