U Kremlju su uvereni da bi „petorka“ trebalo da stane na isti front odbrane, da zbije redove i da zajedno odgovori na izazove sa kojima se suočava međunarodna zajednica. Jer problem savremenog sveta je „u nejedinstvu“.
Eksperti upozoravaju da SAD žele da sruše BRIKS i ističu da bi lideri morali da razviju zajedničku strategiju kojom bi odbili napade Zapada.
Oni podsećaju da je vašingtonska mašinerija za smene režima ne tako davno uspešno skinula sa vlasti predsednicu Brazila Dilmu Rusef. jedan od ciljeva SAD sada je rušenje BRIKS-a, ili barem smanjivanje njegovog uticaja.
Kako ističu eksperti, primeri rušenja političkih struktura, ekonomski rat protiv Brazila i opoziv predsednice te zemlje, a takođe i destruktivna destabilizacija u Južnoafričkoj Republici zahtevaju hitne mere zaštite, jer se tvorci Arapskog proleća i obojenih revolucija neće zaustaviti.
BRIKS sa svojom Novom razvojnom bankom, vojna moć Rusije i ekonomska moć Kine su svakako „trn u oku“ SAD. Vašington doživljava BRIKS kao pretnju američkoj dominaciji i zbog toga Amerikanci neće sedeti skrštenih ruku. Zato je sada, više nego ikad, važno jedinstvo zemalja-članica BRIKS-a.
Ipak, u ovoj organizaciji su svesni svih pretnji. Ruski predsednik Vladimir Putin je, uoči puta u Indiju, rekao da „zemlje BRIKS-a ne prihvataju politiku vojnih pritisaka i narušavanja suvereniteta drugih država“ i da će to biti „zapečaćeno“ i u Deklaraciji samita u Goi.
Putin je takođe rekao i da su lideri BRIKS-a čvrsto rešeni da se bore protiv terorizma i trgovine narkoticima, da su odlučni u nameri da osiguraju informacionu bezbednost i da zajedno pomognu u rešavanju lokalnih sukoba, na prvom mestu — sirijskog. Osim toga, oni su spremni da zajednički doprinesu stabilizaciji svetskog ekonomskog sistema.
U Kremlju su takođe naveli da će se na dnevnom redu samita u Indiji naći i takva pitanja kao što su održivi razvoj, klimatske promene, širenje humanitarnih kontakata i saradnje članica BRIKS-a sa drugim zemljama.
Eksperti navode da grupa BRIKS nastavlja da jača uprkos unutrašnjim ekonomskim problemima zemalja-članica, ali da jačanje integracija unutar organizacije nije samo način da se te zemlje odupru spoljnim pretnjama, već i sredstvo za rešavanje unutrašnjih problema svake od učesnica grupe.
Zajedničkim snagama zemlje će lakše da rešavaju lokalne zadatke, kao što je na primer stvaranje malih hidrocentrala u ruskoj Kareliji, izgradnja pruga u Brazilu ili lučkih infrastruktura. Novac za sve te projekte daje Nova razvojna banka BRIKS-a.
U Delhiju su naveli da je trgovina među zemljama BRIKS-a manja od pet odsto ukupne svetske trgovine. To je 300 milijardi dolara od 6,5 triliona dolara. Zbog toga smatraju da bi zemlje BRIKS-a morale zajedno da se suprotstave kolektivnom protekcionizmu u svetskoj trgovini i da pronađu „nove metode koje će poboljšati trgovinu zemalja BRIKS-a“.
„Izneli smo i ideju o povezivanju izgradnje Evroazijske ekonomske unije i Ekonomske zone „Puta svile“. U budućnosti bi ovaj proces mogao da posluži kao osnova za formiranje Velikog evroazijskog partnerstva koji uključuje širok krug zemalja Evroazijske ekonomske unije, ŠOS i ASEAN. Polazimo od toga da će partnerstvo biti otvoreno za pristupanje svih zainteresovanih zemalja i da će se graditi na principima transparentnosti i uzajamnog poštovanja. Potencijal saradnje zemalja BRIKS-a takođe se može iskoristiti za realizaciju ove inicijative. Računamo da će naš predlog podržati Indija, koja pokazuje veliko interesovanje“, rekao je Putin.
Tokom posete Indiji ruski predsednik će održati i bilteralne sastanke sa predsednikom Kine Si Đinpignom i liderom Južnoafričke republike Džejkobom Zumom, kao i sa premijerom Indije Narendrom Modijem sa kojim će, između ostalog, razmatrati pitanje izgradnje nuklearnih elektrana u Indiji i mogućnosti saradnje u oblasti obogaćivanja uranijuma.
Radne grupe Rusije i Indije pripremile su 20 investicionih projekata (po 10 sa svake strane) u oblasti vazduhoplovstva, farmacije, hemijske industrije i drugih sfera, koji će takođe biti razmotreni u Goi.
Osim toga, očekuje se da će biti razmatrano i moguće učešće indijskih kompanija u privatizaciji „Rosnjefta“.
Putin i Modi će takođe odobriti i „mapu puta“ praznovanja 70. godišnjice ruskih i indijskih diplomatskih odnosa.
Tokom posete Goi, ruski predsednik će pozvati i svog kineskog kolegu Si Đinpinga da sledeće godine poseti Moskvu.
Putin je ocenio da je saradnja u BRIKS-u već počela da daje praktične rezultate, a da je sada potrebno ojačati je.
On je podsetio da u BRIKS-u ima više od 30 međuagencijskih formata saradnje u političkoj, ekonomskoj i humanitarnoj oblasti, kao i u sferama bezbednosti.
Kao konkretan primer saradnje Putin je nazvao stvaranje Nove banke razvoja i pula deviznih rezervi BRIKS-a sa ukupnim kapitalom od 200 milijardi dolara.