Manter je za B92 rekao da postoje šanse da pobedi Klintonova. Njen republikanski protivkandidat Donald Tramp gotovo da nema izgleda za pobedu, navodi Manter, pozivajući se na medijske izveštaje.
„Poenta je da, ko god da pobedi, uloga Amerike u svetu, u globalnom poretku i po još nekim pitanjima neće se promeniti. Mislim da je za vas na Balkanu Klintonova bolje rešenje, ona vas odlično poznaje“, istakao je Manter u odgovoru na pitanje kako izbori u SAD oblikuju budućnost Srbije.
Upitan da li zna šta ljudi u Srbiji misle o Hilari Klinton, bivši ambasador u Beogradu priznaje da je istorija važna i da se ne sme zaboraviti.
„Ali, ono što sam čuo od gospodina Dačića, Vučića i ostalih jeste da prošlost treba ostaviti za nama i optimistično gledati ka budućnosti“, naglašava on.
Manter, koji predstojeće predsedničke izbore u SAD opisuje kao veoma teške, kaže da su Tramp i Klintonova okrenuti ka unutrašnjoj priči, ali smatra da će, kada to bude gotovo, oni pokazati zainteresovanost da dođe do napretka u Evropi.
„Vi ste deo velikog spektra evropskih problema, migranti, ’bregzit‘, Grčka, izbeglice. Tako da se ovde ne radi samo o Balkanu, vi ste deo nečeg većeg. Mislim da će vas tako SAD posmatrati i gledajući Ramu i Vučića, videće vas kao deo rešenja“, istakao je.
Prema njegovom mišljenju, u našem regionu ima pomaka, a kao primer navodi skorašnji razgovor premijera Srbije Aleksandra Vučića i albanskog premijera Edija Rame, u šta nije verovao dok je bio ambasador u Beogradu od 2007. do 2009. godine.
„Ne znači da se problemi lako rešavaju, ali važno je da se bar radi na tome“, napominje Manter, koji primećuje da Srbija danas ima bolji dijalog i dobre ekonomske odnose sa susedima nego ranije.
Sa druge strane, predsednik američkog Ist-vest instituta smatra da nije dobro to što se status Kosova nije promenio, a nije dobra ni situacija u susednim Bosni i Hercegovini i Makedoniji.
„Srbija jeste stabilna zemlja, ali ima različitih pogleda na tu stabilnost“, kaže Manter.
On ukazuje da bi Srbi i Albanci trebalo da sarađuju kao Nemci i Francuzi.
„Ne morate biti omiljeni jedni drugima, ali treba da razgovarate, zajedno rešavate probleme i približavate se EU“, zaključio je Manter.