Sastanak o Siriji, koji se u subotu održava u Lozani, okupiće za pregovaračkim stolom šefove diplomatija Rusije i SAD, ali i predstavnike ključnih zemalja regiona Bliskog istoka. Glavne teme bi, prema najavama, trebalo da budu sprovođenje prekida vatre u toj ratom opustošenoj zemlji, i razdvajanje takozvane „umerene sirijske opozicije“ od terorističkih grupa na terenu.
Iako pojedini analitičari polažu velike nade u rezultate samita u Lozani, Vladimir Trapara sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu u razgovoru za Sputnjik kaže da predstojeći razgovori nemaju velike šanse za uspeh, imajući u vidu kako su se dosadašnje runde međunarodnih pregovora o Siriji završile.
„Treba obratiti pažnju na situaciju na terenu, a tu ne vidimo samo zaoštrenu retoriku već i zaoštrena dela. Rusija je počela odlučno da bombarduje položaje pobunjenika, pre svega Nusra fronta, i samo je pitanje vremena kada će pasti istočni deo Alepa, koji drže pobunjenici. Ne vidim zašto bi u takvim okolnostima Rusija dovodila u pitanje ono što je ostvarila na terenu nekim pregovorima koji to mogu samo da razvodne. Mislim da Amerikanci insistiraju na razgovorima u pokušaju da kupe vreme i, ako je moguće, odlože potpunu pobedu Rusije u Siriji. Mada, čini mi se i da Rusi razmišljaju na sličan način — zašto ne pregovarati?— i nadaju se da će SAD možda prihvatiti neki kompromis, kako se ne bi išlo u obračun do kraja sa sirijskom opozicijom“, kaže Trapara za Sputnjik.
Zapad tera opoziciju da nastavi da ratuje
I ruski politikolog Vladimir Kirejev u razgovoru za naš radio kaže da opstanak primirja u Siriji pre svega zavisi od stava Sjedinjenih Država i zemalja Zapada.
„Zaista ne znam šta bi Rusija trebalo da promeni u svojoj strategiji — Moskva se i dalje ponaša veoma odgovorno i dosledno i pomaže Siriji, pre svega delima: šalje humanitarnu pomoć, bori se protiv terorista i predlaže varijante budućeg demokratskog uređenja Sirije. Međutim, naši zapadni partneri ne rade ništa od toga! Naprotiv, oni igraju prljavu igru i šire dezinformacije o žrtvama ruske operacije! Budućnost primirja u Siriji zavisi od toga hoće li se promeniti politika Vašingtona i vodećih evropskih zemalja, ali postaje sve očiglednije da se to neće dogoditi do predsedničkih izbora u SAD, ali ni pre izbora u Nemačkoj i Francuskoj. Ako novi politički lideri budu zainteresovani za uspostavljanje mira u Siriji, nateraće opoziciju da sedne za pregovarački sto i potraži političko rešenje zajedno sa Bašarom el Asadom. Međutim, Zapad tera sirijsku opoziciju da nastavi da ratuje protiv Asada“, kaže Kirejev za Sputnjik.
SAD nisu spremne za kompromis
Vladimir Trapara ne smatra da će predstojeći pregovori u Lozani rezultirati nekim pomakom na planu razdvajanja takozvane „umerene opozicije“ od terorističkih grupa, na čemu Rusija insistira od početka pregovora o rešavanju sirijske krize.
„Ne verujem da će Amerikanci to sada učiniti, jer i teroristi i takozvana umerena opozicija u ovom trenutku rade za SAD. Možda se to dogodi nekad u budućnosti, ukoliko ruska intervencija nastavi da daje rezultate, pa Vašington shvati da mu preti da izgubi sve ako tako nastavi, pa odluči da prihvati nekakav kompromis… Bojim se da ako u Lozani neki sporazum i bude postignut, ni on neće biti sproveden, kao ni prethodni, jer Amerikanci u ovom trenutku još nisu spremni za kompromise i u stvari samo kupuju vreme“, objašnjava Trapara.
Teško do rešenja
Najavljeno je da će za pregovarački sto u subotu, pored ruskog i američkog šefa diplomatije, sesti i predstavnici ključnih zemalja u regionu. Vladimira Trapara, međutim, sumnja da će se za stolom naći svi kojima je tu mesto.
„Trebalo bi da se u te pregovore uključe Turska, Saudijska Arabija i Iran, možda i neka od zalivskih zemalja, kao i Izrael — mada to nije izvodljivo, jer neke od arapskih zemalja ne priznaju Izrael. Takođe, nije dovoljno da se za stolom nađu samo regionalni igrači, već i svi lokalni — osim, naravno ekstremističkih organizacija kao što su Nusra front i Islamska država. Međutim, ja ni u to ne verujem, jer se ni do sada nijednom nisu na pregovorima našli predstavnici baš svih zaraćenih strana. Mnogo toga je do sada bilo sporno, i stoga ne verujem ni da će sada doći do približavanja stavova o tom pitanju“, zaključuje Trapara na kraju intervjua za radio Sputnjik.