„Ovakvu odluku smo bili prinuđeni da donesemo jer želimo da ’Trepča‘ nastavi da radi“, rekao je premijer na pres-konferenciji.
„Trepča je od vitalnog značaja za opstanak severa KiM“, istakao je Vučić.
On je dodao da je Vlada Srbije prihvatila predlog Kancelarije za Kosovo i Metohiju u najvećem delu.
„U Trepči trenutno radi 600 do 1.200 ljudi, a 3.000 je na budžetu. U ’Trepči‘ imamo dva rudnika, dva na severu koja su otvorena, Belo Brdo i Crnac, i oba se većim delom nalaze na teritoriji centralne Srbije“, rekao je premijer.
Vučić je upitao zašto su prištinske vlasti donele Zakon o „Trepči“, poručivši da, ako je namera da se kaže da je Zvečan njihov jer je cela opština nastala na imovini „Trepče“, to neće biti moguće.
„Ne mogu da razumem zašto su to uradili, kao ni one koji su to dopustili. Odluka nema smisla. Kontrolisali su južni deo Mitrovice još od 1999. u potpunosti. Još pre proglašenja nezavisnosti takozvane države Kosovo“, kazao je on na konferenciji za štampu posle sednice Vlade Srbije.
Takođe je upitao šta su tom odlukom hteli, možda da udare još malo na Srbiju, pritisnutu sa svih strana, jer, kako konstatuje, drugi smisao to ne bi imalo.
Vučić je pojasnio da je bilo mnogo dezinformacija u javnosti u vezi sa „Trepčom“ i srpskom imovinom, rekavši da se nasmejao na informacije iz Privredne komore da srpska imovina u Pokrajini vredi 200 milijardi evra.
Takođe je kazao da direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić nije rekao baš sasvim istinit podatak kada je govorio o 51 milionu tona rezervi ruda na Kosovu i Metohiji.
„Pitanje je da li ima toliko rezervi i ko je i kako radio procene, jer nismo radili procene protekle tri decenije. Računajte da je 85 odsto tih rezervi u južnom delu Mitrovice“, kazao je on.
Premijer je podsetio da je srpska delegacija 25. avgusta 2015. u Briselu potpisala sporazume o formiranju ZSO, energetici, telekomunikacijama i mitrovičkom mostu, ističući da je to za Srbiju „sveto pismo“, da nije politička igra, već pokazatelj da stvari hoćemo da sprovedemo u delo.
„Ali, ono na čemu smo insistirali i na prvom, ali i na svakom sledećem sastanku u Briselu jeste da razgovaramo o imovini, da ne bismo rešavali jedan problem, a onda se to posle koristilo kao pravilo za ostale probleme“, rekao je Vučić.
Kako je objasnio, pitanje imovine nikada nije stavljeno na dnevni red briselskog dijaloga, iako je u ostalim pitanjima lako postići dogovor, poput toga da na Gazivodama rade i Srbi i Albanci.
Nećemo pred SB UN, još nije ugrožen mir
Vučić je izjavio da je on odlučio da se o pitanju „Trepče“ ne traži vanredna sednica Saveta bezbednosti UN, jer još nije ugrožen mir.
On je rekao da je to jedina tačka predloga Kancelarije za Kosovo i Metohiju koju nije prihvatio.
„Na Savet bezbednosti UN se ide ako je ugrožen mir. Ja mislim da to još nije slučaj. Odluka Prištine jeste opasan potez, ali još nije ugrožen mir“, odgovorio je on na pitanje Sputnjika.
Vučić je naglasio da će Vlada pokušati da iskoristi sve mogućnosti razgovora i dijaloga za rešavanje problema.
„Pustite da probamo da razgovaramo i vratimo stvari u normalu, da probamo da neki ljudi razumeju da je 21. vek i da moramo da razvijamo dobre odnose i mislimo na naše ekonomije, budućnost, bebe“, rekao je on, dodajući da prihvata svu odgovornost za svoju odluku.
„Nisam prihvatio taj predlog jer nisam cirkuski premijer, i zato što meni ne treba da urličem na televiziji noseći srpsku zastavu i objašnjavajući svima kako sam veliki Srbin, a da rezultat na semaforu bude 0:1“, kazao je Vučić.
On je upitao šta bismo dobili sednicom Saveta bezbednosti UN, dodajući da ionako postoji rasprava o Kosovu i Metohiji u novembru, za koju je šefu diplomatije dat nalog da govori o „Trepči“.
Vučić je istakao da bi vanredna sednica Saveta bezbednosti UN samo iziskivala trošenje para za odlazak u Njujork, gde bi bili suočeni sa preglasavanjem.
„Neću da idem tamo samo da bih Srbima pokazao ko su prijatelji a ko neprijatelji“, kazao je premijer.
Kako kaže, Srbija neće ići ni na arbitražu.
„Ne može Srbija da ide na arbitražu s Kosovom, jer bi time priznala Kosovo, rekao je Vučić i dodao da je Trepča ′naša, u našem, posedu i državini′“, te da nećemo dozvoliti da nam je otmu.
Poštujem patrijarha, a moje je da obezbedim mir
Poštujem patrijarha i svaku njegovu reč saslušam, siguran sam da on želi najbolje svom narodu, ali moj je posao da obezbedim mir i stabilnost, poručio Vučić.
Na pitanje Sputnjika da prokomentariše izjavu patrijarha Irineja koji je rekao — što se silom otme, silom se vraća — poručio da o sili Srbije ne voli da govori, ali da ona nije danas manja nego što je bila juče.
„Voleo bih, međutim, svaku silu, i tuđu i našu, da izbegnemo, i ako možemo da razgovaramo, to bi bilo najbolje“, rekao je premijer.
„Patrijarha poštujem, nisam neki vernik, ali svaku njegovu reč saslušam, i znam da želi narodu dobro i da nas uvek dobro razume“, dodao je.
„Siguran sam da patrijarh želi najbolje zemlji, ali moj je posao da obezbedim mir i stabilnost“, zaključio je Vučić.