Prema njegovim rečima, vežba će biti izvedena na aerodromima Batajnica i Kovin i poligonu Pasuljanske livade.
General Diković je, u intervjuu „Politici“, najavio da će ove nedelje biti izvedena i vežba „BARS 2016“ (Bratstvo avijatičara Srbije i Rusije) na aerodromu Batajnica, uz učešće 20 pripadnika oružanih snaga Rusije.
„Vežba će biti izvedena na vazduhoplovima Vojske Srbije, a piloti vojske Rusije i Srbije realizovaće letačke zadatke u sastavu mešovitih posada“, rekao je Diković i naveo da VS planira da na vežbi prevashodno angažuje avione MiG-29 i helikoptere Mi-17.
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije je rekao da je VS ove godine učestvovala na 11 međunarodnih vežbi, i to sa 11 zemalja regiona i sveta, kao i partnerskim zemljama koje su članice NATO-a, a da se do kraja godine očekuje učešće na još najmanje 10 vežbi, među kojima su i dve sa Rusijom.
Diković: Faktori ugrožavanja bezbednosti su nevojne pretnje
Vojni rizik po Srbiju je mali, a faktore ugrožavanja bezbednosti uglavnom predstavljaju nevojne pretnje, karakteristične za sve zemlje Balkana: ilegalne migracije, albanski i islamski ekstremizam i međunarodna mreža organizovanog kriminala, ocenio je Diković.
On je rekao da povišene političke i međuetničke tenzije u pojedinim delovima regiona nesumnjivo nepovoljno utiču na položaj srpske zajednice u BiH i Hrvatskoj.
„Bezbednost Srba na Kosovu i Metohiji ugrožavaju albanski ekstremisti, neprihvatanje obaveza Briselskog sporazuma, visok nivo korupcije i organizovanog kriminala i nedostatak vladavine prava. Ne treba potceniti ni delovanje radikalnih islamista na Kosovu i Metohiji, pa ni pritisak na lokalne hodže koji se suprotstavljaju ekstremistima, što nije nepoznato. O tome je pisao ’Njujork tajms‘“, kazao je Diković.
Prema njegovim rečima, projektovane sposobnosti sistema odbrane naše zemlje su realne i omogućavaju punu zaštitu nacionalnih interesa.
„Mišljenja sam da preterana militarizacija i vojna rivalstva vode slabljenju ekonomije i smatram da to u našem regionu nije prihvatljivo“, rekao je on.
General Diković je naveo da je pitanje obaveznog služenja vojnog roka među vojnicima česta tema, a da, zasad, stručne procene govore da trenutni koncept dobrovoljnog služenja vojnog roka, koji stalno dograđujemo, zadovoljava naše potrebe.
„Vojska Srbije trenutno ima potreban broj vojnih obveznika, ali da bismo osigurali da i u godinama pred nama imamo dobru popunu ratnih jedinica, moramo naći način da obučimo dovoljan broj građana Srbije za rezervni sastav naše vojske“, rekao je Diković.
Načelnik Generalštaba je kazao da se razmatra više mogućnosti za poboljšanje stanja u našoj avijaciji.
U planu je nabavka još dva višenamenska transportna helikoptera Mi-17, a vode se razgovori sa Ruskom Federacijom o eventualnoj nabavci aviona MiG-29, koja treba da se realizuje tokom 2017, naveo je Diković.