Prema rečima Lavrova, SAD sprovode agresivne poteze koji direktno kače nacionalne interese Rusije i prete bezbednosti zemlje.
„Svedoci smo korenitim izmenama u smislu agresivne rusofobije, koja leži u osnovi politike SAD prema Rusiji. Reč je ne samo o retoričkoj rusofobiji, već i o agresivnim koracima koji realno zadiru u nacionalne interese Rusije i prete bezbednosti zemlje“, istakao je Lavrov u intervjuu za rusku televiziju „Prvi kanal“.
Približavanje NATO vojne infrastrukture ruskim granicama, razmeštanje teškog naoružanja, protivraketnog štita, i to sve u blizini granica sa Rusijom i njenih saveznika, upozorio je Lavrov, predstavljaju neprijateljske akcije.
On se osvrnuo i na izjave pojedinih američkih činovnika koji ne isključuju mogućnost napada na položaje sirijske vojske, ocenivši da je u pitanju „opasna igra“.
„Dobili smo pojedine informacije da bi krstarećim raketama mogli da gađaju aerodrome kako bi onemogućili Sirijcima da lete. To je veoma opasna igra, uzimajući u obzir da Rusija, koja se u Siriji nalazi na poziv zakonskih vlasti, u toj zemlji ima dve baze na kojima je rasporedila PVO“, istakao je Lavrov.
Bilo koji napad na sirijske objekte će biti grubo kršenje međunarodnog prava, a jedina utešna vest je da mnogi američki činovnici to razumeju, istakao je Lavrov.
Šef ruske diplomatije je dodao da se nada će se usijane glave smiriti i da će, na kraju krajeva, ozbiljno razmotriti to pitanje.
Ruski diplomata je ocenio da je u svim tim potezima Vašingtona teško razaznati jednu zajedničku strategiju.
„To se vidi i u odnosu SAD prema Nusra frontu. Pitao sam državnog sekretara Džona Kerija postoji li neki tajni plan da se ta teroristička organizacija očuva kako bi se potom iskoristila kao glavni pokretač za promenu vlasti, međutim on se kleo da to nije istina, kao i da se protiv nje takođe vodi rat“, rekao je Lavrov.
Rusija ne bi želela, dodao je on, da administracija američkog predsednika Baraka Obame ode u istoriju kao neko ko je ojačao terorističku organizaciju Nusra front.