„Ostala je jedna, poslednja šansa da se ubrza taj posao — učiniti to na poslednjoj sednici Kongresa pre Obaminog napuštanja funkcije, posle novembarskih izbora. Imajući u vidu da se oba predsednička kandidata zalažu za odustajanje od tog sporazuma ili za njegovu preradu u onim tačkama zbog kojih je unutrašnja konkurentnost pod pretnjom, to bi moglo da se završi američkom verzijom ’bregzita‘, koja bi se odnosila na pacifički region“, tvrdi Stavridis.
Bivši glavni komandant NATO-a smatra da su SAD potrebne pacifičkom regionu, kao što je i Velika Britanija potrebna Evropskoj uniji. Prema njegovim rečima, nije toliko reč o trgovinskim prednostima, koliko o geopolitici.
„Za Veliku Britaniju odluka da napusti EU predstavlja ozbiljnu geopolitičku grešku, a za SAD će biti ista takva greška ako odustanu od TTP-a i praktično napuste vodeće pozicije u Aziji“, tvrdi Stavridis.
Prema njegovim rečima, taj sporazum će omogućiti SAD da uz pomoć svojih saveznika u regionu, Japana, Malezije, Vijetnama, nadgledaju Kinu, koja će se, naravno, zalagati protiv TTP-a.
„Ako SAD odustanu od TTP-a, Kina će u toj situaciji biti očigledni pobednik, a glasnije od svih slaviće sve autoritativniji predsednik Si Đinping, koji teži dominaciji u regionu“, tvrdi Stavridis, izražavajući nezadovoljstvo time što je Kina, navodno, spremna da preuzme potpunu kontrolu nad celim Južnokineskim morem i da postane glavni politički igrač u regionu.
Transatlantski trgovinski sporazum zaključen je u oktobru 2015. godine, zvanično je potpisan u februaru 2016. godine, ali još nije ratifikovan. U tom partnerstvu učestvuje 12 zemalja, a inicijator sporazuma su SAD.
Ranije ove sedmice japanski premijer Šinzo Abe pozvao je da sporazum bude ratifikovan što pre, strahujući, verovatno, da bi u vezi sa njim posle izbora u SAD mogli da se pojave problemi zbog negativnog stava Hilari Klinton i Donalda Trampa prema TTP-u.