Otac Sava Janjić obelodanio je na svom fejsbuk-profilu hronološki dokumente koji dokazuju da je Hram Hrista Spasa u Prištini vlasništvo Srpske pravoslavne crkve.
„U kosovskoj štampi se nastavlja besomučna hajka protiv Srpske pravoslavne crkve i njenog sabornog hrama u izgradnji u centru grada. Pre nekoliko dana gradonačelnik Prištine je bez ikakvog sudskog naloga zaustavio čišćenje više puta oskrnavljene crkve, iako pre toga nijednom nije reagovao na njeno skrnavljenje i pretvaranje u javni toalet“, napisao je on na svom profilu.
Crkva se, piše dalje na njegovom statusu, ne naziva Miloševićevom crkvom, iako je njenu izgradnju odobrio 1990. godine upravo Hamdi Vranići, kosovski Albanac i otac sadašnjeg glasnogovornika „Samoopredeljenja“, partije iz čijih je redova i gradonačelnik Prištine i koja vodi hajku protiv ove crkve.
„Odluku Hamdija Vranićija je tek kasnija odobrila Vlada Srbije. Vlasništvo nad ovom crkvom i 4.2 hektara u centru Prištine potvrdio je Unmik dva puta, 2003. i 2012. godine, a SPC ima i izvod iz Kosovskog novog katastra, gde se vidi da je ova zemlja i dalje vlasništvo SPC. Po kojoj pravnoj osnovi, gradonačelnik Prištine koji dopušta da se i kapela koristi kao smetlište i toalet, sprečava čišćenje ovog hrama i pravo SPC da ga koristi kao bogoslužbeni objekat u izgradnji. Zašto Vlada Kosova toleriše pravno bezakonje opštine Priština, koji poručuje da Crkvu Hrista Spasa nazivaju Miloševićevom crkvom, a dozvolu za izgradnju je 1990. izdao pomenuti Hamdi Vranići, kosovski Albanac i otac sadašnjeg portparola ’Samoopredeljenja‘, kojoj pripada gradonačelnik Prištine Špendi Ahmeti i koja vodi hajku protiv ove crkve“, tvrdi on.
Otac Sava Janjić dalje navodi da je odluku Vranićija tek kasnije odobrila i tadašnja Vlada Srbije.
„SPC poseduje, takođe, izvod iz kosovskog katastra gde je potvrđeno da je ova zemlja i dalje njeno vlasništvo?“, upitao je i poručio na svom nalogu na društvenim mrežama iguman manastira Visoki Dečani, arhimandrit Sava Janjić.
On je reagovao na, kako ističe, besomučnu kampanju u kosovskim medijima protiv Hrama Hrista Spasa, ali i na tekst prištinske novinarke pod naslovom „Simbol represije koji bi trebalo da ostane upravo to“, objavivši istovremeno skenirane verzije originalnih dokumenata koji potvrđuju vlasništvo Srpske pravoslavne crkve nad nedovršenim prištinskim hramom i zemljištem u centru Prištine.
Podsećajući na to da SPC poseduje sva dokumenta koja dokazuju da je vlasnik crkve i zemljišta u centru Prištine, on je upitao i zašto vlada Kosova toleriše pravno bezakonje prištinske opštine, koja poručuje da će crkvu pretvoriti u galeriju, uz najave da će ona biti i srušena.
Inače, Hram Hrista Spasa je više puta od 1999. bio izložen napadima sa pokušajima miniranja. Ranih dvehiljaditih korišćen je kao javni toalet. U njegovoj blizini tih godina niklo je i nehigijensko naselje, koje je na proleće 2014. uklonjeno.
Posle najnovijeg skrnavljenja, vladika raško-prizrenski Teodosije je sa monasima, monahinjama i građanima, uz zamenika kosovskog premijera, Branimira Stojanovića, pokrenuo akciju čišćenja hrama. Nju je, međutim, prekinula opština Priština, navodeći da je čišćenje navodno vršeno nezakonito.