Autor članka navodi analogiju sa radom policije u gradu. On je podsetio da pripadnici organa reda štite svoje građane u skladu sa zakonima koje je donela zabrana vlast. Prema logici autora, ako Sjedinjene Američke Države budu igrale ulogu „svetskog policajca“ to će biti isto kao da kineski policajci dođu u Njujork i zavode tamo red prema kineskim zakonima.
SAD imaju pravo da razumno izraze zabrinutost zbog građanskog rata u nekoj drugoj zemlji, piše list. Na primer, Vašington bi mogao da pruži narodu humanitarnu pomoć i pomogne u rešavanju sukoba diplomatskim putem.
„Ali SAD ne treba da koriste svoju vojsku da bi podržale jednu stranu u sukobu po sopstvenom izboru i ubijaju one koji im ne odgovaraju“, navodi se u članku.
Da bi se shvatilo da li su svetu potrebne SAD u svojstvu „svetskog žandarma“, treba analizirati da li je bilo koristi od pokušaja Vašingtona da preuzme tu ulogu poslednjih decenija, ističe autor članka.
„Pronalaženje odgovora ne oduzima mnogo vremena. Najčešće je američka invazija u druge zemlje znatno pogoršala situaciju. Nijedna od vojnih operacija SAD u poslednjih nekoliko decenija nije dovela do uspostavljanja mira“, navodi list.
Autor podseća da su američke akcije u Iraku izazvale smrt stotine hiljada civila, a izgleda da rešenja i dalje nema. U Avganistanu je američka invazija dovela do porasta terorističkih grupa i oživljavanja Talibana. Libija je još uvek upletena u krvavi građanski rat. Upotreba vojne sile u Siriji, Pakistanu, Jemenu i Somaliji samo je dovela do pogoršanja nasilja.
Vreme je da Sjedinjene Američke Države priznaju da nisu ništa dobile decenijama pokušavajući da služe kao „svetski policajac“, zaključuje autor.