Samo četiri dana pošto je četvoro funkcionera Socijalističke partije Srbije od Statutarne komisije stranke kažnjeno ukorom pred isključenje „zbog neposlušnosti i rada protiv interesa stranke“, jedna od njih, Dijana Vukomanović, podnela je ostavku na sve stranačke funkcije i napustila SPS. Vukamanovićeva, član Predsedništva SPS-a, o svojoj ostavci i odlasku je pismeno obavestila rukovodstvo, ne otkrivajući pritom koji su razlozi. Naravno, mandat će zadržati, i nastupaće kao samostalni poslanik. Da li će njenim putem krenuti i ostali ukoreni socijalisti — Novica Tončev, Nenad Borovčanin i Ivana Petrović, ostaje neizvesno jer niko od njih nije želeo da komentariše svoje dalje namere.
Donela sam odluku da istupim iz članstva @socijalisti i Poslaničke grupe #SPS u #Skupstina #Srbija. Od danas sam samostalna poslanica. pic.twitter.com/eQnXfMGpEJ
— Dijana Vukomanović (@vukomand) October 4, 2016
Ruku na srce, ni u SPS-u nisu bili izdašni što se tiče komentara na ovu temu, a jedini koji se iz stranke oglasio je Đorđe Milićević, šef poslaničkog kluba SPS-a u Skupštini Srbije. On je u izjavi za Sputnjik rekao da ovo ne znači da u SPS-u postoji unutarstranačka kriza.
„Za nas je potpuno razumljivo da SPS bude predmet interesovanja jer je druga po snazi stranka u državi. S druge strane, ponavljam, ne postoji nikakva kriza unutar SPS-a. Svako unutar stranke radi svoj posao. Za nas je sada kao stranku prioritet i cilj da obavljamo posao koji smo na sebe preuzeli, jer radeći to radimo u interesu svojih građana. Što se tiče odluke Statutarne komisije stranke, ona je autonoman organ unutar stranke. Mi smo ozbiljna i odgovorna stranka i oko unutarstranačkih pitanja razgovaraćemo unutar stranke“, napominje Milićević.
Milićević dodaje i da kada stranka bude imala stavove ne samo o ovom pitanju, već i o drugim, javnost će biti obaveštena. Na pitanje da li može da se desi da osim Vukomanovićeve još članova stranke napusti SPS, Milićević je odgovorio da „tako nešto ne očekuje“.
„Dakle, oko unutarstranačkih pitanja, kao odgovorna i ozbiljna stranka koja ima najduži staž na političkoj sceni Srbije, razgovaraćemo unutar stranke a ne u javnosti“, istakao je šef poslaničke grupe socijalista.
Milićević nije želeo da komentariše da li odlazak Dijane Vukomanović iz SPS-a možda ima veze sa uticajem iz nekih drugih stranka, napominjući da SPS nije stranka koja se bavi drugim strankama i da će tako ostati i u budućnosti.
U međuvremenu, i druga ukorena funkcionerka SPS-a Ivana Petrović podnela je ostavku na mesto člana Glavnog odbora SPS, ali nije napustila stranku.
Disciplinske mere koje je očigledno lider ove partije namerio da uvede u svoje redove, pre svega, kako se nezvanično saznaje, zbog ponašanja određenih funkcionera ove stranke na lokalu, ali i zbog trzavica koje u poslednje vreme trpi sam SPS zbog sukoba dela stranke izazvnih odlukama koje vrh stranke donosi nameće pitanje da li bi sve ovo moglo da dovde do istog epiloga koji je zadesio stranke poput DS-a i DSS-a? Može li se to na kraju „obiti o glavu i samom Dačiću“?
Đorđe Vuković iz Cesida na ovo kaže da za razliku od drugih stranaka u Srbiji koje imaju tipičan liderski karakter SPS nije takva stranka jer postoji i traje bez obzira na to što su se lideri stranke menjali.
„Dakle, da budem precizniji, oni traju nekoliko decenija uz određene tranzicije, a neki od kadrova s početka su još tu, tako da to govori da ne možemo očekivati da se u takvoj stranci svi zahtevi lidera bespogovorno sprovode, kao što je to slučaj u drugim strankama, naročito ako imamo u vidu poziciju Ivice Dačića — koji nema status lidera kao što je to, na primer, u stranci Aleksandara Vučića da ono što on kaže i uradi svi prate, jer je takav njegov autoritet i imidž. Može se reći da upravio iz tih razloga i proističu i svi ovi, da ih ne nazovemo problemi, pre situacije, koje prate svaku političku stranku“, kaže Vuković, dodajući da kod socijalista postoji jedna vrsta rasprave koja se u pojedinim momentima pojavi u medijima i dobije negativnu konotaciju.
Vuković smatra da, s druge strane, SPS nije stranka koja može da bude disciplinovana na način na koji je to pokušano, posebno što, kako kaže, iako se poštuje integritet stranke, u stranci ima jakih struja koje vode različite politike.
„Mogli smo da čujemo da se jedan deo socijalista zalagao za to da ne uđu u sadašnju koalicionu vlast, kao što postoje struje koje su to htele. Tako da ja mislim da tu ne može biti nekog pokušaja disciplinovanja, a to nam govori da je pozicija Ivice Dačića na mestu lidera SPS-a sigurna sve dok bude deo izvršne vlasti“, zaključuje Vuković.
Tek kada se to desi, nastavlja naš sagovornik, doći će do izražaja sve podele koje postoje kod socijalista.
Inače, o frakcijama i navodnim podelama u SPS-u odavno se spekuliše, ali do sada je sve bilo na rečima. Odlazak Vukomanovićeve, koja je jedno vreme važila za čoveka od poverenja u SPS-u, mogao bi da naruši dalje odnose među socijalistima, posebno ako bi se desilo da stranku napuste i neke istaknutije ličnosti.