Rusija shvata da SAD od početka nisu želele da podele teroriste Nusra fronta od umerene opozicije, rekao je Lavrov u intervjuu za Bi-Bi-Si.
Ruski ministar je, međutim, istakao da će održati još jednu rundu pregovora sa svojim američkim kolegom Džonom Kerijem u petak.
Oni će, između ostalog, raspravljati o razdvajanju umerene sirijske opozicije od terorista Nusra fronta.
Ruski šef diplomatije smatra da je sporazum Moskve i Vašingtona o Siriji i dalje na snazi.
„Ne“, rekao je Lavrov odgovarajući na pitanja novinara da li je primena sporazuma Rusija—SAD o Siriji obustavljena.
„On nije prekinut, i kada smo se sastali u Njujorku, izjavili smo da smo spremni da sprovodimo odredbe dokumenta koji smo dogovorili, pod uslovom da ne bude kašnjenja u razdvajanju umerene opozicije od terorista“, konstatovao je ruski ministar.
On je dodao da Rusija u Siriji ne koristi oružje zabranjeno međunarodnim pravom.
„Mi ne koristimo nikakvu municiju koju zabranjuje UN. Možete biti sigurni u to“, rekao je Lavrov.
Pre nego što se Moskva optuži za vazdušne napade na civilna naselja u Siriji, trebalo bi da se daju „ubedljivi dokazi“, smatra Lavrov.
Odlazak Asada nije bio uslov sporazuma o Siriji
Odlazak predsednika Sirije Bašara Asada nikada nije bio uslov sporazuma o Siriji, rekao je Lavrov.
„Počevši od prvog dokumenta o Siriji, Ženevskog komunikea iz juna 2012, mi smo učinili sve da se uverimo da vlada sarađuje. Oni su potpisali taj dokument nekoliko dana nakon njegovog donošenja… Tek nakon više od godinu dana sirijska opozicija nevoljno je izjavila da je spremna da podrži taj dokument ako Asad ode, što nije bio jedan od uslova“, istakao je Lavrov.
Što se tiče borbi protiv terorista u Siriji, sporazum Rusije i SAD o primirju u Siriji ne podrazumeva prekid borbe sa Nusra frontom, rekao je ruski ministar.
„Prekid neprijateljstava nikada nije predviđao prekid borbe protiv DAEŠ-a i Nusra fronta“, istakao je Lavrov.
19. septembra u Siriji istekao je rok režima prekida vatre. Ruska strana istakla je da ga je poštovao samo Damask, a opozicija i različite terorističke grupe koristile su ga za pregrupisavanje snaga.
O napadu na humanitarni konvoj
Optužbe na račun Rusije za granatiranje humanitarnog konvoja u Alepu nisu potvrđeni dokazima. Moskva čeka rezultate istrage UN, rekao je Lavrov.
„Ukoliko postoje jasni dokazi da je to učinila ruska vojska, želeo bih da vidim te dokaze“, izjavio je Lavrov.
On je dodao da će Rusija pratiti kako se odvija istraga UN o granatiranju konvoja.
Izjave SAD o mogućim terorističkim napadima u Rusiji — neprihvatljiva pretnja
Izjave SAD o mogućim terorističkim napadima u Rusiji zbog akcija u Siriji su neprihvatljiva pretnja, rekao je ruski ministar.
„Ovo je neprihvatljiva pretnja. Moguće je da je to signal za početak za one koji žele to da urade“, smatra Lavrov.
Ranije je portparol Stejt departmenta Džon Kirbi izjavio da će u slučaju nastavka rata u Siriji teroristi nanositi udare na ruske interese i gradove, a Rusija će nastaviti da „šalje kući svoje vojnike u vrećama“ i da „gubi resurse, a možda i avione“.
O MH17: Ne treba izvlačiti prevremene zaključke
Prevremeno je izvlačenje nekakvih zaključaka o uzrocima rušenja MH17 u Donbasu dok istraga ne bude završena, smatra ruski ministar.
„Što se tiče tehničkih detalja i dokaza na koje se poziva istraga, oni su zanovani na video-snimku sa društvenih mreža i svedočenjima neimenovanih svedoka. Ali sami istražitelji su izjavili da istraga nije završena i da nameravaju da je nastave. Obezbedili smo veliku količinu materijala i nadamo se da će ih oni, pre ili kasnije, uzeti u obzir“, istakao je Lavrov.
„Istraga još nije završena i govoriti o tome ko je kriv a ko ne, čak i sa te tačke gledišta, jeste prevremeno“, dodao je Lavrov.