U organizaciji Centra za razvoj međunarodne saradnje, u beogradskom Medija centru održan je skup „Republika Srpska — između rata i mira“, uz ocene da nakon održanog referenduma u RS retorika na liniji Sarajevo—Banjaluka liči na predratnu psihozu.
Predsednik Centra Stevica Deđanski za Sputnjik kaže da je skup organizovan da bi doprineo smirivanju tenzija, ali i da bi se podsetilo da te tenzije nisu započete od strane srpskog naroda, niti sa referendumom. Koren svega je odluka Ustavnog suda BiH da ukine Dan državnosti RS, kao i osuda referenduma koji je dozvoljen svima osim srpskom narodu, ističe Deđanski.
On je ukazao na potrebu za odlučnijom i eksplicitnijom podrškom Srbije Republici Srpskoj i odbrani njenih interesa, jer to ona sama ne može i pored pobede na referendumu.
„Dosadašnje izjave premijera i predsednika Srbije idu u tom smeru, ali se sada pretnje pojačavaju“, rekao je Deđanski, ocenivši žalosnim pozive da neko završi kao Gadafi ili da bude uhapšen. On je dodao da najnovija vest o predstojećoj zajedničkoj vojnoj vežbi Eufora i Oružanih snaga BiH „Brzi odgovor 2016“, u blizini Banjaluke, predstavlja sve, samo ne poziv na mirenje.
Predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje smatra jako važnom otvorenu podrška Ruske Federacije RS, ali i podršku Kine. Termin međunarodna zajednica koji je vremenom ušao u uši ljudima označava samo jedan njen deo, a ona je mnogo veća od toga na koga se uobičajeno odnosi, primetio je on.
Dragomir Anđelković je predočio apel koji su potpisali učesnici skupa, a upućen je državnim strukturama RS da budu u pripravnosti, ali i da u duhu Dejtonskog sporazuma traže mirno i održivo rešenje krize u BiH.
Na građane i političare u RS je, u svetlu predstojećih lokalnih izbora, apelovano da ostanu jedinstveni oko vitalnih nacionalnih interesa.
Apelovano je i na radikalizovane muslimanske političare u BiH da smire strasti i prestanu sa pretnjama likvidacijama, hapšenjima i ratom, čime i svoj narod dovode u opasnost rizikujući da prouzrokuju nesreću koja bi pogodila sve građane u BiH.
„Nisu ovo više devedesete kada je Rusija bila slaba, a Amerika svemoćna. Ovo je vreme kada se svet promenio i nikome ne bi odgovaralo da ovde dođe do sukoba“, rekao je Anđelković.
Zvaničnom Beogradu je upućen poziv da maksimalno podrži rukovodstvo RS u njegovim naporima da zaštiti dejtonske principe i da njenom predsedniku i drugim eventualno ugroženim funkcionerima pruži bezbednosne garancije. To bi, kako je ocenjeno, predstavljalo faktor odvraćanja, a ne pretnju bilo kome.
Mir i saradnja Srba i muslimana nisu samo ključ stabilnosti BiH, već i čitavog regiona, ocenjeno je u apelu.
Anđelković je prethodno u raspravi podsetio da je Dejtonski sporazum kompromis protiv kojeg su u Sarajevu radili od njegovog prvog dana.
„Ta mirnodopska agresija protiv RS, u kojoj su odstupanjem od Dejtona Srpskoj oduzeti vojska, služba bezbednosti, fiskalna sfera, zaustavljena je dolaskom Milorada Dodika na njeno čelo. Sada je trebalo oteti i Dan državnosti, a kada se to desi, onda se otima i ime i na kraju država“, zaključio je Anđelković, analitičar Foruma za odgovornu politiku.
Ocenio je da i na Zapadu, koji se protivio demokratskom činu kakav je referendum, radeći tako protiv mira i demokratskih vrednosti, ne gledaju više svi jedinstveno na situaciju u BiH. Tako Francuska i Italija nisu bile za preduzimanje bilo kakvih mera protiv RS. Zato, smatra Anđelković, recept je nepopuštanje Dejtona i miran, ali čvrst stav.
Glavni urednik portala „Novi standard“ Željko Cvijanović smatra da je taj najnoviji pokušaj dezintegracije srpskog faktora Zapad preduzeo u vremenskoj iznudici u kojoj su to neke zemlje EU prihvatile sa hladnoćom i bez agresivnog stava, dok je Srbima iz Rusije stigla otvorena, a iz Kine umerena podrška. To više nije onaj unipolarni svet, zaključio je on.
Cvijanović je, ipak, upozorio da ne treba zanemariti mogućnost da se „proksi“ rat sa Bliskog istoka prebaci na Balkan. Zato se treba zalagati za mirno rešenje, u suprotnom bi ovo područje bilo potpuno uništeno.
Ukazao je i da je neophodno da se zvanični Beograd ozbiljno založi za mir.
„To znači da nije dovoljno zalagati se za mir, a da to ne sadrži elemente odvraćanja od eskalacije. Mogućnosti Rusije su ograničene ako u tom lancu nema Srbije, koja ne sme da okreće leđa RS i da dozvoli njeno vojno ugrožavanje“, rekao je on.
Ocenio je da bi muslimani na Balkanu trebalo da pokušaju da nađu tačku razumevanja sa pravoslavnim Srbima, jer ako izaberu pogrešnu stranu, što im se do sada dešavalo, puno rizikuju. Srbiji je poručio da se osloni na Rusiju, kao i da treba da odabere zemlju koja je podržava i koja neće dozvoliti ugrožavanje RS.
Analitičar Branko Radun je ocenio da je referendum u RS bio prava, adekvatna demokratska institucija koja je Srpskoj donela snažniju poziciju. Konstatujući da je od Dejtona RS konstantno gušena, on je ocenio da je referendum bio poslednji momenat da se spreči njeno dalje ukidanje i prava Srba na svoj entitet.
On smatra da Beograd ne treba da pretera u svojoj miroljubivosti koja ume da bude shvaćena kao slabost. U suprotnom, posle RS na red bi došla Srbija, a nakon rušenja Dodika i vlast u Srbiji, ocenio je Radun.