Vest je objavljena u ponedeljak, 26. septembra, na Porošenkov 51. rođendan.
„Bolji rođendanski poklon nisam mogao da dobijem — Komitet Evropskog parlamenta za civilnu slobodu, pravdu i unutrašnje poslove podržao je uvođenje bezviznog režima za Ukrajince. To je važan korak ka konačnoj odluci, koju očekujemo u skorije vreme“, napisao je Porošenko na svom profilu na Fejsbuku.
Sada je to pitanje poslato u Evropski parlament na glasanje. Sednica bi trebalo da bude održana narednog meseca u Strazburu.
Međutim, kada će zaista Ukrajina dobiti bezvizni režim, u Evropskom parlamentu nisu mogli da kažu.
Nakon odobrenja Parlamenta, odluku prvo mora da razmotri radna grupa Saveta EU za vizna pitanja, a zatim i sam Savet EU.
U julu ove godine, Evropska komisija je saopštila da je Ukrajina uspešno sprovela reforme i predložila da bezvizni režim bude uveden u oktobru. To je prognozirao i predstavnik Evropske komisije za pitanja proširenja Johanes Han.
„U oktobru ta odluka treba da bude, nadam se, odobrena“, rekao je on.
On je saopštio da će EU nastaviti da pruža Kijevu političku i finansijsku podršku.
Ukrajinski eksperti ne isključuju mogućnost da bi sve procedure mogle da budu završene do kraja godine, ali istovremeno ističu da Evropljani ne nude bezvizni režim kakav su Ukrajinci priželjkivali i da građani te zemlje od toga neće imati baš velike vajde.
Oni podsećaju da je Porošenkova retorika još od njegove predizborne kampanje, 2014. godine, bila zasnovana na uveravanju građana da će Evropa u rekordnom roku ukinuti vize Ukrajincima.
Aktuelne kijevske vlasti su tu temu koristile isključivo u svoje pi-ar svrhe. To će verovatno činiti i ubuduće.
Međutim, realnost je nešto drugo. Poslednje sociološke studije pokazuju da će, čak i ako vize budu ukinute, tu olakšicu moći da koristi tek 2-3 odsto stanovništva. Jer, Ukrajinci nemaju para za turistička putovanja po Evropi — oni se bore za goli život.
Nade građana, posebno onih iz zapadnih regiona Ukrajine, da će im dugo obećavani bezvizni režim doneti mogućnost i da rade (i zarade) u zemljama Evropske unije sada su se raspršile, jer bezvizni režim nije ulaznica za azil ili radna mesta u EU. On se odnosi isključivo na turistička putovanja do 90 dana.
Tako da se cela ta priča oko bezviznog režima, iz ugla ukrajinskih građana, može posmatrati kao ništa drugo nego — šarena laža.