Američki ministar odbrane Ešton Karter optužio je Rusiju za „zveckanje nuklearnim oružjem“ i rekao da je zabrinut zbog, navodne, namere Moskve da remontuje svoje sisteme atomskog oružja. Rusija bi, prema njegovom mišljenju, možda htela da razmesti više nuklearnog oružja danas, nego što je Sovjetski Savez razmestio tokom Hladnog rata.
Direktor Instituta za regionalne probleme Dmitrij Žuravljov kaže da tim izjavama Karter pokušava da opravda enormne troškove vojnog budžeta
„Na pomolu su izbori, a stanovništvo nikad ne razume zašto država troši tolike pare na odbranu. Stanovništvo bi trebalo uplašiti da bi ono shvatilo da je to stvarno potrebno, a američkim političarima je nekoliko puta pošlo za rukom da to urade. Nekoliko generacija Amerikanaca živelo je u strahu od ruskog nuklearnog napada. Kada je SSSR lansirao prvi satelit u svemir, određeni broj Amerikanaca je bio spreman da napusti gradove, jer su smatrali da će taj satelit gađati SAD nuklearnim raketama“, kaže Žuravljov za Sputnjik.
On smatra da dok sistem PRO ne obezbedi stopostotnu zaštitu od nuklearnih napada, što se prema njegovom mišljenju nikada neće desiti, nijedna zemlja neće pokrenuti nuklearni rat.
„Nakon toga usledio bi rat bubašvaba — samo one bi preživele taj veliki rat. Sve u svemu, svaki ministar odbrane brani budžet vojnog resora, to je njegov posao, ali trebalo bi imati u vidu da svako smanjenje nuklearnih kapaciteta ide u prilog Amerikancima, jer se na taj način povećava efikasnost sistema PRO. Razvijanje tog sistema je prioritet SAD, jer oni smatraju da će na taj način steći stratešku prednost“, kaže Žuravljov.
Vladimir Trapara sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu smatra da je svaka kritika Amerikanaca upućena Rusiji koja se tiče nuklearnog naoružanja potpuno bespredmetna. On kaže da nikakav eventualni proboj koji bi Rusija mogla da napravi ne bi mogao da joj donese neku veću prednost u odnosu na postojeće stanje.
„Pre bi Rusija trebalo da kritikuje Amerikance za razvijanje protivraketnog štita, koji opet, po mom mišljenju, ne može tehnološki da ugrozi ruske kapacitete za odvraćanje. Ali činjenica da ga Amerikanci razvijaju na teritoriji Istočne Evrope blizu ruske granice sasvim je dovoljna da Rusiju navede na pomisao da je u pitanju neprijateljski akt“, kaže Trapara za Sputnjik.
Nuklearni arsenal Rusije bio je tema i debate američkih kandidata za predsednika. Kandidat Republikanske partije Donald Tramp rekao je da je ruski arsenal noviji od američkog. Vladimir Trapara za Sputnjik objašnjava da u ovom trenutku teoretski niko nema veći potencijal.
„Na nivou strateških nuklearnih kapaciteta, a to su interkontinentalne balističke rakete, avioni dugog dometa i podmorničke rakete, i jedna i druga strana imaju otprilike podjednak broj i mogu jedna drugoj da nanesu uništavajući udar. Na tom planu postoji idealno uzajamno odvraćanje kao što je postojalo i za vreme Hladnog rata“, kaže Trapara i dodaje da na nivou taktičkih nuklearnih snaga Rusija ima blagu prednost.
Trapara objašnjava da ukoliko bi došlo do sukoba Sjedinjenih Američkih Država i Rusije on bi se desio bliže ruskim granicama, imajući u vidu gde su sada raspoređene ruske snage. a gde su raspoređene snage NATO-a.
„Pošto Rusija na svojoj teritoriji ima više raspoređenih taktičkih projektila manjeg dometa, nego što Amerikanci imaju na teritoriji svojih evropskih saveznika, logično je da bi tu Rusija imala prednost, tako da ona zapravo tom prednošću u taktičkim projektilima efikasno odvraća Amerikance od konvencionalne agresije, a ne samo od nuklearne“, kaže Trapara i ističe da on ne veruje u direktan sukob SAD i Rusije.