Komentarišući poziv Tužilaštva BiH Miloradu Dodiku povodom, kako se navodi, neizvršavanja odluka Ustavnog suda BiH, Vranješ je rekao da nije prvi put da Sarajevo pokušava putem tužilaštva da na neki način omete politički rad predsednika Dodika.
„Pretpostavljam, predsednik Dodik se još nije izjasnio o ovom pitanju, da će njegov odgovor biti kao i do sada, a to je da će izjavu, slobodno dati na teritoriji Banjaluke, ali svakako neće ići u Sarajevo."
Ono što je jako važno kad je u pitanju Tužilaštvo BiH, da je Republika Srpska, već u onom prvom referendumu, dovela u pitanje sud i tužilaštvo BiH, kao neustavne kategroje koje su nastale, odnosno institucije koje su nastale odlukom, samovoljom ili pravnim nasiljem visokoh predstavnika i BiH, smatra Vranješ.
„To je toliko paradoksalna situacija, da mi danas čujemo kako to isto Tužilaštvo, koje je nastalo kršenjem Dejtonskog sporazuma, planira da sasluša gospodina Dodika, zato što je tobože Dodik načino kršenje Dejtonskog sporazuma. To je situacija iz nekog romana, tipa „Kvaka 22". Znači u potpunosti paradoksalna, posebno kad znamo da do danas više od 90 odluka Ustavnog suda BiH, nikad nije implementirano. I nikada nismo videli to isto tužilaštvo BiH da reaguje", objašnjava Vranješ.
Vranješ smatra da će, ako tužilaštvo BiH nastavi „ovim putem uz snažnu podršku Međunaradne zajednice" Srpska dobiti dodadni argument da nastavi istim putem.
„Republika Srpska je izabrala demokrakse tekovine, demokratkse alate da se bori za svoju poziciju, nikako silu, nikako pretnje, nikakva preglasavanja, nikakva „zavrtanja ruku", nego u potpunosti demokratske alate, o kojima smo toliko učili ovih dvadeset godina i to je naš jedini odgovor na ova pitanja", kaže on.
Vranješ napominje da će na, kako je rekao, na sve avanturizme Sarajeva, odgovor biti demokratska reakcija.
„Mi moramo da kažemo da se odgovor na ovo vaše pitanje krije u suštini u sinoćnoj izjavi predsednika Dodika koji je rekao da ovo sigurno neće biti poslednji referendum ako se ti pritisci i ta loša praksa nastave. I da ćemo sigurno nastaviti…. Ako se nastavi ovim putem, imaćemo sigurno naredni referendum o pravosuđu BiH. Ako se tako nastavi, sledeće godine ćemo možda imati referendum o samostalnosti RS. Godine 2018. možda o nezavisnosti… Onda je važno da se postavi pitanje, ko onda ovakvim potezima koji izazivaju ovakve, rekao bih demokratske reakcije u RS, ruši BiH", zaključuje Vranješ.