Obe zemlje mogle bi da imaju samo koristi od Trampove pobede. Kroz saradnju one će uspeti da reše glavne sukobe u Evropi, da pobede terorizam i da sarađuju sa Turskom, Iranom i Kinom na obostranu dobrobit.
Eventualna pobeda Trampa kardinalno će promeniti pravac američke politike prema Rusiji. Prema mišljenju autora teksta u „Hilu“ Bernharda Kleja, to bi moglo da bude korisno za SAD, jer Vladimir Putin nije demokrata, ali je „neverovatno popularan lider“ u Rusiji, koji je, pritom, pametan i razmišlja kao strateg, a zemlja pod njegovom upravom ostaje nuklearna superdržava i ima značajnu „težinu“ u svetskoj politici.
Donald Tramp razume da će spoljnopolitički ciljevi Amerike biti lakše postignuti, ako odbaci „ideološku zabrinutost“, smatra Klej. On navodi čitav niz pluseva od partnerstva sa Rusijom.
Kao prvo, umesto „igara zasnovanih na provokacijama, koje bi mogle da dovedu do katastrofalnog nesrećnog slučaja“, dve nuklearne superdržave će uspostaviti istinski mir. Moskva i Vašington mogli bi tako da se zajedno bore protiv radikalnog islamizma, da unište DAEŠ i da razmenjuju informacije o planovima terorista. Ta saradnja dovela bi i do mirnog rešavanja „sirijskog građanskog rata“, piše „Hil“.
Zahvaljujući zajedničkom radu i poverenju obe zemlje će trošiti manje novca za vojnu sferu, a moći će da vrše jači pritisak na zemlje kao što su Pakistan, Turska, Iran i Severna Koreja.
Evropa će biti bezbednije mesto, jer bi takva saradnja smanjila potrebu za militarizacijom istočnoevropskih članica NATO-a, a u Ukrajini bi bio uspostavljen mir.
Američke kompanije dobile bi mogućnost lakšeg pristupa ruskim prirodnim resursima, a Rusija i Evropa bi imale korist od ukidanja ekonomskih sankcija, smatra autor članka.
Vašington bi tako mogao i da udalji Moskvu od partnerstva sa Kinom, Turskom i Iranom, što bi Americi omogućilo čvršću poziciju protiv Kine u pregovorima o ekonomiji i Južnokineskom moru.
„SAD i svet bi dobili mnogo toga od poboljšanja odnosa sa Putinom. Potrebno je samo da se razume i shvati ruska nacionalna gordost, pri čemu je nužno uspostaviti i potom braniti ’crvene linije‘. Donald Tramp će sa tim bolje izaći na kraj nego Hilari Klinton ili predsednik Obama, koji su pokazali da ne razumeju ni koncepciju crvene linije ni nacionalnog ponosa“, zaključuje analitičar „Hila“.