Dok se u zemljama EU iz upotrebe povlače proizvodi na bazi bisfenola, to jedinjenje i dalje se nalazi u velikom broju proizvoda koje svakodnevno upotrebljavamo.
U međuvremenu, Francuska je merom, koja je deo „zelene inicijative“, zabranila upotrebu plastičnih flaša, plastičnog pribora za jelo, kao i plastičnih čaša u automatima za vodu. Tako je započela agresivna kampanja protiv klimatskih promena, jer ta mera, koja na snagu stupa 2020. godine, treba da smanji potrošnju energije i količinu otpada koje povećavaju nivo zagađenja.
Pošto je Pariz prošle godine bio domaćin konferencije o globalnom zagrevanju, Francuska koja je, poput nekoliko drugih zemalja, zabranila upotrebu plastičnih kesa, sada je postala prva zemlja u kojoj su zabranjene plastične posude.
U Francuskoj se godišnje baci 4,73 miliona plastičnih čaša, a samo jedan procenat bude recikliran. Osim što nije dobra za planetu, plastika škodi i zdravlju ljudi, jer u kombinaciji sa vrućim napicima oslobađa supstance koje remete lučenje hormona.
I pored više pokušaja da o štetnom uticaju plastike razgovaramo sa specijalistima medicine, naišli smo na zid ćutanja.
Govoreći o novousvojenoj inicijativi, predsednik stranke Zeleni Srbije Ivan Karić za Sputnjik ističe da, iako je dokazano da se kvalitet namirnica i vode u plastičnim ambalažama vremenom menja, za Srbiju je u ovom trenutku primena sličnih mera daleka budućnost.
„Nismo prošli nijedan korak da bismo stigli do zabrane upotrebe plastike. Kod nas u lancu reciklaže i sakupljanja otpada nedostaje tako mnogo da ne možemo ni da razmišljamo o jednom takvom činu“, kaže Karić.
Karić ističe da proizvodnja plastike utiče na povećanje efekta staklene bašte zbog proizvodnje štetnih gasova, ali i da sadrži materije koje su veoma opasne po zdravlje.
„Poznato je da je plastika veoma kancerogena, zato treba izbegavati njeno spaljivanje na otvorenim prostorima. Nažalost, u našoj zemlji o mnogim stvarima koje su u masovnoj upotrebi, a opasne su po zdravlje, naši građani nemaju gotovo nikakva saznanja“, smatra Karić.
Plastika izaziva opasna oboljenja
Posle brojnih istraživanja i Svetska zdravstvena organizacija, posle dvogodišnje studije, potvrdila je da plastične flaše, kese i igračke sadrže opasne hemikalije, izazivače smrtonosnih oboljenja.
Plastični proizvodi koje svakodnevno upotrebljavamo mogu da nam naruše zdravlje, pa čak i da izazovu rak, dokazala je jedna od najvećih studija Svetske zdravstvene organizacije (SZO) po imenu „Naučna saznanja o hemikalijama koje izazivaju endokrine poremećaje“.
Prema njoj, neke supstance koje služe za savitljivost i čvrstinu plastike, poput ftalata, bisfenola A i retardanata, a koje ulaze u sastav činija, flaša, kesa, igračaka, tehničkih uređaja, kozmetičkih preparata, mogu da izazovu brojne bolesti, smanjenu plodnost, nepravilan rad žlezda i urođene mane kod dece.
Plastika koju treba izbegavati:
#3 PVC: Često se koristi u supermarketima kao folija za pakovanje mesa. PVC sadrži omekšivače ftalate koji utiču na hormonsku ravnotežu, a njihovom proizvodnjom i uništavanjem se stvaraju dioksini, koji su kancerogeni i remete endokrini sistem.
#6 PS: Čaše od polistirenske pene i providne plastične ambalaže mogu da otpuštaju stiren u hranu, a stiren se smatra potencijalno kancerogenim za ljudski rod.
#7 PC: Jedina vrsta plastike koja se pravi sa bisfenolom A, polikarbonat je plastična masa od koje se prave flašice za bebe, flaše za aparate za filtriranu vodu i epoksidni zaštitni sloj limenki i konzervi. Bisfenol A se vezuje za široku paletu problema među kojima su hormonski disbalansi, pa čak i gojaznost i kardiovaskularne bolesti.
Da biste izbegli štetna dejstva plastike primenjujte sledeća pravila:
- Izbegavajte skladištenje masnih namirnica, kao što su meso i sir, u plastičnim kutijama ili folijama od plastične mase.
- Perite ručno plastične kutije sa neabrazivnim deterdžentom i sunđerom. Mašinsko pranje i abrazivni deterdženti mogu da izgrebu plastiku, čime se prave pore koje su odlično mesto za razvoj bakterija.
- Obeležja na plastičnim kutijama da su bezbedne za upotrebu u mikrotalasnim rernama znače da se plastični materijal neće otopiti, slomiti ili raspasti tokom zagrevanja u mikrotalasnoj pećnici. Međutim, oznaka nije garancija da plastični materijal ne otpušta hemijske materije u hranu koja se zagreva. U mikrotalasnim rernama koristite staklene ili keramičke posude umesto plastičnih.