Vili Vimer, bivši državni sekretar u Ministarstvu odbrane FR Nemačke, kao i bivši potpredsednik OEBS-a, ekskluzivno za Sputnjik kaže da Ramštajn i druge američke baze odavno ne služe interesima bezbednosti u Evropi, već su poligon za agresiju NATO-a.
Zar sa okončanjem Hladnog rata Amerikanci nisu izgubili legitimitet za svoje vojno prisustvo u Evropi?
— Sporazumi koji regulišu ova pitanja su bili zaključeni ili produženi u kontekstu ujedinjenja dve Nemačke. U to vreme bila je usvojena odluka o potpunom izlasku britanske vojske sa teritorije Nemačke do 2020. godine. Pravna osnova za prisustvo američke vojske na teritoriji Nemačke, to je opet NATO. Ipak, posle ujedinjenja Nemačke i nestanka pretnje sa istoka, ta potreba za prisustvom NATO-a se našla pod znakom pitanja. Uz to, tada, kada su bili potpisivani ti sporazumi, NATO se nalazio hiljadama kilometara od ruske granice. Od onda je NATO drastično promenio svoju suštinu i svrhu — od odbrambene alijanse, ova organizacija se 1999. godine pretvorila u mašinu agresije. I sada NATO, u takvom promenjenom svojstvu stoji praktično na granicama sa Rusijom. U takvim uslovima, američke baze u Nemačkoj nemaju ni međunarodni, a ni unutardržavni legitimitet.
Zašto je sa Britancima bio potpisan dokument o povlačenju trupa, a sa Amerikancima nije?
— Za razliku od Britanaca, Amerikanci nisu izjavili da imaju nameru dobrovoljno da povuku svoje snage. Umesto toga, SAD su neposredno pre ujedinjenja Nemačke, a nemačka federalna vlada je to prihvatila automatski, svoje prisustvo na nemačkoj teritoriji posmatrali ne u kontekstu odbrambene funkcije NATO-a, već u kontekstu globalnog liderstva. To znači da američke strukture koriste Nemačku u cilju ostvarivanja svojih misija, koje podrazumevaju i ubijanje ljudi. Drugim rečima, mi ovde ne govorimo o oružanim snagama koje na osnovu ugovora služe našoj zaštiti, već o potencijalnoj međunarodnoj agresiji SAD.
Da li ove baze pripadaju NATO-u ili su to čisto američke baze?
— To su baze Oružanih snaga SAD, a one svoj legitimitet prisustva na teritoriji Nemačke zasnivaju isključivo na ugovoru sa NATO-om kao odbrambenom alijansom, koja je kao takva postojala do 1999. godine, drugim rečima do rata protiv Jugoslavije, koji je bio u potpunom protivrečju sa normama međunarodnog prava.
A u slučaju konfrontacije, ako, na primer, kao što NATO stalno preti, Rusija napadne Evropu, te baze bi realno služile za zaštitu Evrope? Ili?
— Na našu sreću, mi možemo biti potpuno sigurni da niko u Ruskoj Federacije ne kuje takve planove. Naprotiv, Rusija se ponaša uvereno i suvereno, ali isključivo u odnosu na sopstvenu teritoriju. Agresivno se ponašaju SAD već poslednjih 25 godina, a mi ih smatramo našim saveznicima.
Smatrate li da bi novi konflikt sa Rusijom opravdao postojanje tih baza?
— NATO i američke baze na teritoriji Nemačke, a počevši od 1999. godine, od rata protiv Jugoslavije, u određenoj meri su služile kao opravdanje za postojanje NATO-a u globalnim razmerama — sve do misije u Avganistanu. U ovom trenutku, vojne misije SAD u globalnim razmerama prolaze kroz krizu i u vezi sa tim, one podgrevaju u Evropi eskalaciju pogoršanja odnosa do te mere da ljudi počinju da osećaju i misle da zapravo i nije loše što su te baze tu. A zapravo to samo znači da smo mi tek bokserska vreća za američke, i možda britanske interese.
Može li nemačka federalna vlada, makar u teoriji, da raspusti Ramštajn?
— O ovome se govorilo u ugovorima koji su definisali ujedinjenje Nemačke: prisustvo inostranih oružanih snaga na teritoriji Nemačke može se okončati po isteku dvogodišnjeg roka. I ako je aktuelna eskalacija usmerena na oružani sukob sa Rusijom, onda bi makar polazeći od sopstvenih interesa, mi trebalo da se iskoristimo taj predviđeni rok.