Autor članka, Andžej Rozenek, zamenik glavnog urednika nedeljnika, navodi da su specijalci razmešteni na 80 kilometara od linije fronta, što prema mišljenju autora može da ima ozbiljne međunarodne posledice.
Rozenek za Sputnjik kaže da je informacije dobio iz pouzdanog izvora, ali da kao profesionalni novinar, mora da poštuje želju izvora i ne objavi njegov identitet. Autor dodaje i da se radi o dva izvora, jer je to u skladu sa politikom kuće.
Na pitanje novinara Sputnjika da li je tu informaciju potvrdilo Ministarstva odbrane ili kancelarija predsednika, Rozenek kaže da je odgovor stigao iz kancelarije predsednika, ali nakon što je časopis već bio u štampi, dok Ministarstvo uopšte nije odgovorilo.
„Kancelarija predsednika, naravno, poriče tu informaciju. Oni govore da se radi o međunarodnom kampu za obuku. To je polovično tačan odgovor, zato što vojnici jesu bili poslati u Ukrajinu na obuku, u zonu ukrajinsko-poljske granice. Tamo ukrajinski vojnici prolaze obuku pod rukovodstvom instruktora iz zemalja članica NATO-a, među kojima su i Poljaci. Ali, to nisu te specijalne snage. Sa druge strane, nemamo informaciju sa ukrajinske strane“, zaključuje Andžej Rozenek.
Ako je sve to što se navodi u članku istina, kakve bi mogle da budu posledice takvog koraka Ministarstva odbrane?
„Naravno da bi to sa sobom nosilo ozbiljne međunarodne posledice, ali pre svega posledice za samu Poljsku. Jedan od opozicionera, Gžimovski iz desno orijentisane partije ’Kukiz 15‘, izjavio je da ako je to istina, onda bi se moralo pokrenuti pitanje o ostavci ministra Maćereviča. Osim toga, to je narušavanje poljskih zakona. Principi koji regulišu slanje poljskih vojnika preko granice regulišu se članom 26 Ustava i zakona usvojenog 17. decembra 1998. godine o principima korišćenja Oružanih snaga Poljske van njenih granica“, govori Rozenek.
Autor članka dodaje i da su vojnici razmešteni na 80 kilometara od linije fronta i da je to naravno opasno, posebno ako njihov boravak tamo nije u skladu sa zakonom. Gledano iz te perspektive, može se predvideti nekoliko scenarija.
„Mislim da ako je neko zainteresovan da zaoštri konflikt ili da doliva ulje na vatru, onda ćemo mi zaista morati da pošaljemo svoju vojsku i tu počinje veliki problem“, kaže Rozenek.
Odmah nakon objavljivanja ovog članka, Sputnjik je pokušao da dobije odgovor zvaničnika iz Poljske i u tome nije uspeo. Deluje kao da je po sredi nekakvo „javno ćutanje“ tim povodom.
„Da, ćutanje. Mislim da to proističe iz činjenice da su novinari, koje zanima ta tema, dobili iz kancelarije predsednika tu polovično tačnu informaciju i da su time zadovoljni. I kako to obično biva, dok ostali mediji provere da li je informacija tačna ili ne, proći će mnogo vremena“, zabrinut je Rozenek.